Opodatkowanie nabycia towarów wysyłanych z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju bezpośrednio (...)

Opodatkowanie nabycia towarów wysyłanych z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju bezpośrednio podmiotom, na rzecz których będą dokonywane dostawy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 listopada 2009 r. (data wpływu 20 listopada 2009 r.), uzupełnionym w dniu 13 stycznia 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nabycia towarów wysyłanych z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju bezpośrednio podmiotom, na rzecz których będą dokonywane dostawy - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE

W dniu 20 listopada 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 13 stycznia 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nabycia towarów wysyłanych z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju bezpośrednio podmiotom, na rzecz których będą dokonywane dostawy.

W przedmiotowym wniosku, oraz w jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Zamierza Pan rozpocząć działalność gospodarczą. Jeden z rodzajów transakcji będzie polegać na nabyciu poza granicami Unii Europejskiej (np. z USA, czy z Chin) towarów w niewielkiej ilości tj. 1, 2, 3 sztuki. Towar byłby kupowany na potrzeby konkretnej transakcji odsprzedaży na rzecz polskiego kontrahenta. Wysyłka towarów organizowana na rzecz ostatecznego nabywcy, zostanie dokonana w imieniu Pana przez dostawcę z kraju trzeciego. W opisanej transakcji wystąpią dwie umowy sprzedaży, przy czym towar zostanie bezpośrednio przesłany przez dostawcę np. z USA czy Chin do odbiorcy w Polsce. Import towaru nastąpi w Polsce, a podatnikiem z tytułu importu będzie polski kontrahent (co wynika ze strony aukcji). W momencie dokonywania transakcji nie będzie Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, korzystając ze zwolnienia podmiotowego. Zgodnie z zawartą umową z polskim odbiorcą, towar dostarczony zostanie na adres polski wskazany przez ostatecznych nabywców, którymi będą zarówno firmy, jak i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku transakcji zakupu towaru za granicą UE (np. w USA, czy w Chinach) nie będzie Pan zobowiązany do rozliczenia podatku od towarów i usług od tej czynności...


Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z tym, że są to dostawy towarów wysyłanych, dla których miejscem świadczenia nie jest terytorium Polski oraz z uwagi na fakt, że nie dokonuje Pan importu towarów, opisane czynności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


Stosownie do art. 2 pkt 7 powołanej ustawy, przez import towarów należy rozumieć przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju.

W myśl art. 22 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Z postanowień zawartych w ust. 2 powołanego artykułu wynika, że w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru jest przyporządkowana tylko jednej dostawie; jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport jest przyporządkowana dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że nabywca ten udowodni, że wysyłkę lub transport towaru należy zgodnie z zawartymi przez niego warunkami dostawy przyporządkować jego dostawie.


Na podstawie art. 22 ust. 3 ustawy o podatku od towarów usług, w przypadku, o którym mowa w ust. 2, dostawa towarów, która:

  1. poprzedza wysyłkę lub transport towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów,
  2. następuje po wysyłce lub transporcie towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu zakończenia wysyłki lub transportu towarów.


Zasadnicze znaczenie dla określenia miejsca opodatkowania przedmiotowej transakcji jest ustalenie, której dostawie przypisany jest transport.

Z przestawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że nie będąc czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług zamierza Pan rozpocząć działalność, w ramach której będzie nabywał w niewielkiej ilości towary w państwach trzecich tj. np. z USA, czy z Chin. Towary, te będą sprzedawane polskim odbiorcom (podmiotom gospodarczym lub osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej), przy czym wysyłane będą bezpośrednio z terytorium państwa trzeciego do ostatecznego nabywcy, który będzie podatnikiem z tytułu ich importu. Wysyłka przedmiotowych towarów zostanie zorganizowana w imieniu Pana.

Powyższe wskazuje, że mamy do czynienia z tzw. transakcją łańcuchową.

Przedstawione zdarzenie przyszłe przy uwzględnieniu zapisu art. 22 ust. 2 zdanie drugie cytowanej ustawy, wskazuje, że transport przyporządkowany jest dostawie dokonanej przez kontrahenta z kraju trzeciego na Pana rzecz. Zatem zgodnie z zapisem ust. 3 pkt 1 powyższego artykułu ? miejscem dokonania dostawy towarów na Pana rzecz i tym samym miejscem jej opodatkowania, będzie państwo trzecie (USA lub Chiny). Wobec powyższego w zakresie ww. transakcji nie będą miały zastosowania uregulowania zawarte w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe w świetle powołanych przepisów należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, że przedmiotowa transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu na terytorium kraju, lecz w państwie trzecim tj. rozpoczęcia wysyłki, nie będzie Pan zobowiązany do rozliczenia w Polsce podatku od towarów i usług z tytułu dokonanego nabycia towarów.

Jednocześnie tut. organ informuje, że rozstrzygnięcia kwestii określenia miejsca świadczenia i opodatkowania dla dostawy towarów wysyłanych z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju dokonanej przez Pana na rzecz kontrahenta polskiego dokonano w interpretacji indywidualnej nr ITPP2/443-993b/09/RS.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje

ITPP2/443-993b/09/RS, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika