Zużywanie oleju w piecu w celu wytworzenia pary technologicznej zakwalifikować należy jako wykorzystywanie (...)

Zużywanie oleju w piecu w celu wytworzenia pary technologicznej zakwalifikować należy jako wykorzystywanie oleju opałowego do celów opałowych w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2011 roku (data wpływu 4.04.2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania oleju napędowego grzewczego - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 4 kwietnia 2011 roku został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania oleju napędowego grzewczego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka uruchomiła produkcję styropianu. W procesie technologicznym wykorzystuje olej napędowy grzewczy ?ekoterm plus' o kodzie CN 2710 19 45. Olej jest spalany w 2 kotłach olejowych 'ICI' CALDAIE TYP AP400 o mocy 465KW w celu wytworzenia pary technologicznej, która w pierwszym etapie wykorzystana jest w procesie spieniania granulek polistyrenu, a następnie w procesie formowania bloków styropianowych.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy wykorzystanie oleju opałowego do wytwarzania pary technologicznej wykorzystywanej w procesie wytwarzania styropianu, nie stanowi naruszenia przepisów zawartych w art. 89 ust 1 pkt 9 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym...


Zdaniem Wnioskodawcy ustawa o podatku akcyzowym w art. 89 posługuje się pojęciem olejów opałowych przeznaczonych na cele opałowe, do których mają zastosowanie obniżone stawki akcyzy. W ocenie Zainteresowanego kluczowym jest pojęcie 'celów opałowych', które nie jest w ustawie szczegółowo zdefiniowane. W konsekwencji należy odnieść się w tym zakresie do potocznego znaczenia tego pojęcia. Na konieczność takiego sposobu ustalania treści pojęć zawartych w przepisach prawa podatkowego wskazuje wiele orzeczeń sądów administracyjnych, w szczególności wyrok NSA z dnia 26 maja 2003r. sygn. akt III S.A. 2551/01, Biul. Skarb. 2003/6/23, w którym sąd wskazał, że skoro: 'przepis ten nie zawiera definicji tych pojęć, zatem należy mieć na względzie potoczne ich znaczenie'.

Zgodnie z definicjami zawartymi w słowniku języka polskiego PWN pojęcie 'opał' oznacza to, czym się pali (np. w piecu), materiał służący do ogrzewania, zaś pojęcie 'opałowy' to dotyczący opału, handlu opałem, służący do opalania.

Wnioskodawca biorąc pod uwagę powyższą definicję uznaje, iż 'cel opałowy' spełniony zostanie w każdym takim przypadku, gdy zużywany olej służyć będzie otrzymywaniu energii cieplnej do ogrzewania, opalania itp. Wykładnia literalna omawianych przepisów wskazuje, iż zachodzi proces technologiczny polegający na spalaniu oleju opałowego w celu wytworzenia energii cieplnej służącej do celów grzewczych, co wiąże się z użyciem do tego celu urządzeń grzewczych, przez które należy rozumieć urządzenia zasilane olejem opałowym, służące do wytwarzania energii cieplnej, jak i wszystkie połączone z nim urządzenia, poprzez które rozprowadzona jest energia cieplna, w szczególności przewody ciepłownicze, grzejniki itp. Zdaniem Spółki zużyciem oleju na cele opałowe będzie zużycie go bezpośrednio w urządzeniu grzewczym tj. urządzeniu bezpośrednio przetwarzającym energię uzyskaną w wyniku spalania oleju opałowego na energię cieplną. Używany przez Spółkę piec, w którym olej jest spalany bezpośrednio dostarczając ciepło - bez wątpienia jest urządzeniem grzewczym, w konsekwencji zużycie oleju opałowego w takim urządzeniu można uznać za przeznaczenie tego oleju na cele opałowe, gdyż piec jest urządzeniem, którego podstawową funkcją jest wytwarzanie energii cieplnej służącej do celów grzewczych.

W konsekwencji zachodzi przesłanka do tego, aby zużywanie oleju w piecu w celu wytworzenia pary technologicznej zakwalifikować jako wykorzystywanie oleju opałowego do celów opałowych w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika