Złożenie przez kupującego w umowie zakupu węgla podpisu potwierdzającego nabycie wyrobów węglowych (...)

Złożenie przez kupującego w umowie zakupu węgla podpisu potwierdzającego nabycie wyrobów węglowych przez finalnego nabywcę węglowego, o którym mowa w art. 31a ust. 3 pkt 1 ustawy, spełnia dyspozycję cytowanego przepisu i wystarcza do zwolnienia od akcyzy, przy założeniu, że pozostałe warunki zwolnienia zostały spełnione.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 16 września 2013 r. (data wpływu 17 września 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 września 2013 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie dokumentowania sprzedaży wyrobów węglowych przez pośredniczący podmiot węglowy - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 17 września 2013 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie dokumentowania sprzedaży wyrobów węglowych przez pośredniczący podmiot węglowy.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka dokonuje obrotu węglem objętym pozycją CN 2701. Na podstawie art. 16 ust. 3a ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, powiadomiła właściwego naczelnika urzędu celnego o zamiarze prowadzenia działalności jako pośredniczący podmiot węglowy. Spółka posiada uzyskane w 2012 r. pisemne potwierdzenie przyjęcia powiadomienia o zamiarze rozpoczęcia działalności gospodarczej jako pośredniczący podmiot węglowy. Spółka nabywa węgiel od dostawców zagranicznych na warunkach DAP - na granicy, gdzie następuje przejście własności, ryzyka utraty oraz pogorszenia jakości węgla.

Wnioskodawca zamierza sprzedawać węgiel z placu składowego, gdzie będzie przechowywany przez innego przedsiębiorcę na podstawie umowy składu (przechowania) i spedycji.

Węgiel będzie ładowany na wagony i przekazywany przewoźnikowi kolejowemu - w imieniu Spółki - przez inny podmiot na adres podmiotu, który będzie finalnym odbiorcą węglowym, który dokona zakupu. Kupujący zawarł z Wnioskodawcą umowę zakupu węgla, w której oświadczył, że jest finalnym nabywcą węglowym i wskazał przeznaczenie uprawniające do zwolnienia od akcyzy oraz, że nie jest pośredniczącym podmiotem węglowym.

Nabywca w zawartej umowie zakupu węgla złoży dodatkowo podpis potwierdzający nabycie wyrobów węglowych przez finalnego nabywcę węglowego, o którym mowa w art. 31a ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, zgodnie z art. 31a ust. 4 pkt 2 cyt. ustawy. Podpis złożony zostanie zgodnie z reprezentacją kupującego.

Spółka zamierza sprzedawać węgiel na terytorium kraju i na potwierdzenie sprzedaży wystawia kupującemu - finalnemu nabywcy węglowemu - faktury w oparciu o umowę sprzedaży węgla. Faktury określają w treści między innymi: pozycję CN wyrobów węglowych, ilość wyrobów węglowych w kilogramach, przeznaczenie wyrobów węglowych uprawniające do zwolnienia od akcyzy. Nie zamierza przy tym wystawiać dokument dostawy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy udokumentowanie sprzedaży przez Wnioskodawcę - pośredniczący podmiot węglowy - na rzecz finalnego nabywcy węglowego poprzez wystawienie faktury określającej w treści między innymi: pozycję CN wyrobów węglowych, ilość wyrobów węglowych w kilogramach, przeznaczenie wyrobów węglowych będzie stanowić wystarczającą podstawę do zwolnienia od akcyzy, przy czym podpis potwierdzający nabycie wyrobów węglowych przez finalnego nabywcę węglowego, o którym mowa w art. 31a ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, kupujący złoży jedynie w umowie zakupu węgla zgodnie z art. 31a ust. 4 pkt 2 wskazanej ustawy?


Stanowisko Wnioskodawcy.

W ocenie Spółki, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1a ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626 ze zm.), dalej zwanej ustawą, wyroby węglowe, to wyroby energetyczne, określone w poz. 19-21 załącznika nr 1 do ustawy. Zgodnie z treścią wskazanego załącznika do wyrobów akcyzowych zalicza się węgiel; brykiety, brykietki i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla - jeżeli są przeznaczone do celów opałowych, klasyfikowane do kodu CN 2701. W myśl art. 2 ust. 1 pkt 23a lit. a ustawy, pośredniczący podmiot węglowy to podmiot mający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju, dokonujący sprzedaży, dostawy wewnątrzwspólnotowej, nabycia wewnątrzwspólnotowego, importu lub eksportu wyrobów węglowych, który pisemnie powiadomił właściwego naczelnika urzędu celnego o tej działalności. Art. 2 ust. 1 pkt 23c lit. a ustawy stanowi, że finalny nabywca węglowy to podmiot niebędący pośredniczącym podmiotem węglowym, który nabywa na terytorium kraju, importuje lub nabywa wewnątrzwspólnotowo wyroby węglowe. W przypadku wyrobów węglowych, zgodnie z art. 9a ust. 1 pkt 1 ustawy, przedmiotem opodatkowania akcyzą jest sprzedaż wyrobów węglowych na terytorium kraju finalnemu nabywcy węglowemu. W myśl ust. 2 pkt 1 cytowanego artykułu, za sprzedaż wyrobów węglowych uznaje się ich sprzedaż, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny.


Zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy, zwalnia się od akcyzy czynności podlegające opodatkowaniu, których przedmiotem są wyroby węglowe przeznaczone do celów opałowych:


  1. w procesie produkcji energii elektrycznej;
  2. w procesie produkcji wyrobów energetycznych;
  3. przez gospodarstwo domowe, organ administracji publicznej, jednostkę Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, podmiot systemu oświaty, o którym mowa w art. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.), żłobek i klub dziecięcy, o których mowa w ustawie z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U. Nr 45, poz. 235 ze zm.), podmiot leczniczy, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2013 r. poz. 217), jednostkę organizacyjną pomocy społecznej, o której mowa w art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2013 r. poz. 182 ze zm.), organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536 ze zm.);
  4. do przewozu towarów i pasażerów koleją;
  5. do łącznego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej;
  6. w pracach rolniczych, ogrodniczych, w hodowli ryb, oraz w leśnictwie;
  7. w procesach mineralogicznych, elektrolitycznych i metalurgicznych oraz do redukcji chemicznej;
  8. przez zakład energochłonny wykorzystujący wyroby węglowe;
  9. przez podmiot gospodarczy, w którym wprowadzony został w życie system prowadzący do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej.


Zgodnie z art. 31a ust. 3 pkt 1 ustawy, warunkiem zwolnienia (w przypadku sprzedaży wyrobów węglowych na terytorium kraju finalnemu nabywcy węglowemu) jest wystawienie przez podmiot sprzedający wyroby węglowe dokumentu dostawy lub faktury, jeżeli określa ona pozycję CN wyrobów węglowych, ich ilość w kilogramach i ich przeznaczenie uprawniające do zwolnienia od akcyzy, oraz potwierdzenie podpisem nabycia tych wyrobów przez finalnego nabywcę węglowego. W myśl art. 31a ust. 4 pkt 2 ustawy, podpis potwierdzający nabycie wyrobów węglowych przez finalnego nabywcę węglowego, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, może zostać złożony w umowie zawartej pomiędzy sprzedawcą wyrobów węglowych a finalnym nabywcą węglowym.


Zdaniem Spółki, do zwolnienia od podatku akcyzowego sprzedaży na terenie kraju przez pośredniczący podmiot węglowy wyrobów węglowych na rzecz finalnego nabywcy węglowego uprawni wystawienie nabywcy - na potwierdzenie tej sprzedaży wyrobów węglowych - faktury (w oparciu o umowę sprzedaży węgla), jeżeli:


  1. Faktury będą określały w treści między innymi:


    1. pozycję CN wyrobów węglowych,
    2. ilość wyrobów węglowych w kilogramach,
    3. przeznaczenie wyrobów węglowych uprawniające do zwolnienia od akcyzy.

  2. Nabywca zawrze z Wnioskodawcą umowę zakupu węgla, w której:


    1. wskaże na piśmie przeznaczenie uprawniające do zwolnienia od akcyzy,
    2. oświadczy, że jest finalnym nabywcą węglowym,
    3. oświadczy, że nie jest pośredniczącym podmiotem węglowym,
    4. złoży podpis potwierdzający nabycie wyrobów węglowych przez finalnego nabywcę węglowego, o którym mowa w art. 31a ust. 3 pkt 1 ustawy, zgodnie z art. 31a ust. 4 pkt 2.


    W ocenie Spółki, niepotwierdzenie wskazanej sprzedaży wyrobów węglowych przez pośredniczący podmiot węglowy na rzecz finalnego odbiorcy węglowego, nie ma wpływu na zwolnienie od akcyzy, gdyż ustawodawca, w art. 31a ust. 3 pkt 1 ustawy, wskazał, że warunkiem zwolnienia - w przypadku sprzedaży wyrobów węglowych na terytorium kraju finalnemu nabywcy węglowemu - jest wystawienie przez podmiot sprzedający wyroby węglowe dokumentu dostawy lub faktury, jeżeli określa ona pozycję CN wyrobów węglowych, ich ilość w kilogramach i ich przeznaczenie uprawniające do zwolnienia od akcyzy, oraz potwierdzenie podpisem nabycia tych wyrobów przez finalnego nabywcę węglowego, co oznacza że wystawienie jednego z ww. dokumentów (w opisanym przypadku wystawienie przez Spółkę faktury) spełnia dyspozycję cytowanego przepisu i wystarcza do zwolnienia od akcyzy, przy założeniu, że pozostałe warunki zwolnienia zostały spełnione.

    W ocenie Spółki, niezłożenie przez nabywcę podpisu na fakturze przy opisanej powyżej sprzedaży wyrobów węglowych, nie ma wpływu na zwolnienie od akcyzy, gdyż ustawodawca w art. 31a ust. 4 ustawy wskazał, że podpis potwierdzający nabycie wyrobów węglowych przez finalnego nabywcę węglowego, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, może zostać złożony na dokumencie dostawy lub fakturze, o których mowa w ust. 3 pkt 1, lub w umowie zawartej pomiędzy sprzedawcą wyrobów węglowych a finalnym nabywcą węglowym co oznacza, że złożenie przez kupującego w umowie zakupu węgla podpisu potwierdzającego nabycie wyrobów węglowych przez finalnego nabywcę węglowego, o którym mowa w art. 31a ust. 3 pkt 1 ustawy, spełnia dyspozycję cytowanego przepisu i wystarcza do zwolnienia od akcyzy, przy założeniu, że pozostałe warunki zwolnienia zostały spełnione.

    Reasumując, Spółka wskazuje, że będzie mogła korzystać ze zwolnienia.


    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


    Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


    Interpretacja dotyczy opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa - art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika