Prawo do odliczenia VAT w związku z wydatkami na dematerializację akcji.

Prawo do odliczenia VAT w związku z wydatkami na dematerializację akcji.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko ? przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2014 r. (data wpływu 7 października 2014 r.), uzupełnionym w dniu 28 listopada 2014 r. (data wpływu 4 grudnia 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na dematerializację akcji ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 7 października 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 4 grudnia 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na dematerializację akcji.


We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.


? (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT. Spółka prowadzi na terytorium Polski działalność gospodarczą w zakresie przetwórstwa rybnego. Wyroby Spółki są dostępne w sieciach handlowych i hurtowniach na terenie całego kraju, cieszą się też uznaniem klientów z zagranicy. Od ? 2007 r. ? należy do grona spółek notowanych na ? w ?.

W 2013 r. uchwałą Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki zdecydowano o dokonaniu dematerializacji akcji, tj. zmiany formy papierowej akcji na elektroniczną. Oznacza to, że obecnie wszystkie akcje mogą podlegać obrotowi na ? (dalej: ?), a akcje po dematerializacji istnieją w rejestrze prowadzonym przez ? oraz w systemach informatycznych biur i domów maklerskich.

Decyzja o dematerializacji akcji była dla Spółki strategiczna i miała na celu wzmocnić wiarygodność Spółki poprzez rezygnację dotychczasowych akcjonariuszy imiennych z uprzywilejowania co do głosu na Walnym Zgromadzeniu. Należy również wskazać, że celem dematerializacji akcji nie było doprowadzenie do podwyższenie kapitału.

W związku z dematerializacją akcji, Wnioskodawca poniósł szereg wydatków, w tym m.in. koszty notarialne, związane z wypisami z aktów notarialnych (udokumentowane fakturami ze stawką podstawową), koszty obsługi prawnej związane z opracowaniem prospektu emisyjnego (udokumentowane fakturami ze stawką podstawową), koszty rejestracji w ? (udokumentowane fakturami ?ze stawką zwolnioną?), koszty ? za wprowadzenie akcji do obrotu (udokumentowane fakturami ?ze stawką zwolnioną?), wynagrodzenie domu maklerskiego z/t: przygotowania prospektu emisyjnego, uczestnictwa w procedurze przed KNF, koordynacji czynności składających się na dopuszczenie i wprowadzenie akcji do notowań, opracowania i złożenia do KNF informacji o dopuszczeniu akcji do notowań, umieszczenia na stronach internetowych domu maklerskiego Prospektu Emisyjnego i komunikatów aktualizujących (udokumentowane fakturami ?ze stawką zwolnioną?).


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy w opisanym stanie faktycznym Spółka jest uprawniona do odliczenia VAT naliczonego z otrzymanych faktur, dokumentujących wydatki Spółki poniesione w związku z dematerializacją akcji Spółki?


Zdaniem Wnioskodawcy, jest On uprawniony do odliczenia podatku naliczonego w związku z wydatkami poniesionymi przez Spółkę z tytułu dokonania dematerializacji akcji Spółki.

Według Wnioskodawcy, prawo do odliczenia VAT z tytułu wydatków poniesionych w związku z dokonaniem dematerializacji akcji należy oceniać w świetle art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W świetle powyższych regulacji prawnych, podstawowym kryterium decydującym o prawie podatnika podatku od towarów i usług do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie towarów i usług, które zostały przez niego zakupione, jest wystąpienie związku pomiędzy podatkiem naliczonym przy nabyciu towarów i usług, a wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi.

Jak wskazuje się zarówno w orzecznictwie sądów administracyjnych jak i interpretacjach indywidualnych Ministra Finansów, dla określenia, czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku, wynikającego z wydatków poniesionych na nabycie usług, niezwykle istotny jest charakter związku występującego między zakupami, a prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Związek ten może mieć charakter bezpośredni (np. zakup materiałów do wytworzenia produktu podlegającego odsprzedaży) lub pośredni (koszty ogólne).

Wnioskodawca wskazuje, że poniesienie wydatków związanych z dematerializacją akcji nie pozostaje w bezpośrednim związku z żadną czynnością opodatkowaną Wnioskodawcy, niemniej jednak stoi On na stanowisku, że istnieje związek pośredni pomiędzy czynnościami opodatkowanymi dokonywanymi przez Spółkę a wydatkami poniesionymi w związku z dematerializacją akcji.

W pierwszej kolejności, Wnioskodawca zaznacza, że wydatki poniesione na dematerializację akcji związane są z ogólnie rozumianym funkcjonowaniem Spółki jako całości i w ten sposób będą przez Nią wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

Wnioskodawca równocześnie zaznacza, że dokonanie dematerializacji zwiększa Jego wiarygodność oraz poprawia pozycję rynkową. Oznacza to, że poniesione przez Wnioskodawcę wydatki związane z dematerializacją akcji ? w sposób pośredni ? wpłyną na przyszły obrót (czynności opodatkowane) Spółki.

Dla oceny, czy nabyty towar lub usługa związane są z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT, należy przede wszystkim zbadać cel dokonania danej czynności. Podatnik może bowiem dążyć do zwiększania sprzedaży opodatkowanej poprzez różne działania. Jeśli zatem rezultatem (nawet potencjalnym) tych działań jest wpływ na czynności opodatkowane dokonywane przez podatnika, należy uznać, iż istnieje związek pozwalający na odliczenie podatku naliczonego VAT w związku z dokonanymi zakupami.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, mimo, że sama czynności dematerializacji akcji nie jest czynnością opodatkowaną VAT, wydatki poniesione przy tym przedsięwzięciu w sposób pośredni mają związek ze sprzedażą opodatkowaną Spółki. Jak wskazuje Wnioskodawca, dokonanie dematerializacji akcji przyniesie Spółce korzyści poprzez wzmocnienie wiarygodności Spółki, co może przełożyć się na wzrost obrotów Spółki.

W ocenie Wnioskodawcy, nie ulega wątpliwości, że wskazane okoliczności z założenia powinny przyczynić się do atrakcyjności Spółki jako podmiotu działającego w branży spożywczej i tym samym pozostają w związku z czynnościami opodatkowanymi Spółki. Należy więc uznać, że Spółka jest uprawniona do odliczenia podatku naliczonego w związku z wydatkami poniesionymi na dematerializację akcji.

Mając na względzie powyższe okoliczności Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie zasadności prezentowanego stanowiska, zgodnie z którym jest On uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu poniesionych wydatków na dematerializację akcji udokumentowanych fakturami VAT i przy założeniu, że przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę są czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, podatek naliczony związany z wydatkami na dematerializację będzie podlegać odliczeniu od podatku należnego, gdyż istnieje pośredni związek pomiędzy poniesionymi wydatkami i czynnościami opodatkowanymi.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do ust. 2 pkt 1 lit. a omawianego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług ? z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Wskazany przepis art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a od dnia 1 stycznia 2014 r. stanowi, że kwotę podatku naliczonego stanowi: suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu: nabycia towarów i usług.

Z powyższego przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione lub niepodlegające opodatkowaniu, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

W systemie podatku od towarów i usług obowiązuje zasada niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że istotna jest intencja nabycia. Jeżeli dany towar lub usługa ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas ? po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych ? odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście, jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych. Jeżeli zaś dany towar lub usługa ma służyć czynnościom nieuprawniającym do odliczenia podatku od towarów i usług (niepodlegającym opodatkowaniu lub zwolnionym od podatku) w momencie dokonywania zakupu podatnik nie ma prawa do odliczenia tego podatku.

W art. 88 ustawy zawarty został natomiast katalog sytuacji, w których wyłączone jest powyższe uprawnienie podatnika.

I tak, zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

W złożonym wniosku poinformowano, że Wnioskodawca (czynny, zarejestrowany podatnik VAT), w 2013 r., uchwałą Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki, zdecydował o dokonaniu dematerializacji akcji, tj. zmiany formy papierowej akcji na elektroniczną. W związku z dematerializacją akcji, poniesiono szereg wydatków, w tym m.in.: koszty notarialne, związane z wypisami z aktów notarialnych (udokumentowane fakturami ze stawką podstawową), koszty obsługi prawnej związane z opracowaniem prospektu emisyjnego (udokumentowane fakturami ze stawką podstawową), koszty rejestracji w ? (udokumentowane fakturami ?ze stawką zwolnioną?), koszty ? za wprowadzenie akcji do obrotu (udokumentowane fakturami ?ze stawką zwolnioną?), wynagrodzenie domu maklerskiego z/t: przygotowania prospektu emisyjnego, uczestnictwa w procedurze przed KNF, koordynacji czynności składających się na dopuszczenie i wprowadzenie akcji do notowań, opracowania i złożenia do KNF informacji o dopuszczeniu akcji do notowań, umieszczenia na stronach internetowych domu maklerskiego Prospektu Emisyjnego i komunikatów aktualizujących (udokumentowane fakturami ?ze stawką zwolnioną?).

Wątpliwości Wnioskodawcy budzi możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego z otrzymanych faktur, dokumentujących wydatki poniesione w związku z dematerializacją akcji.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa w powiązaniu z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym należy stwierdzić, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących poniesione w związku z dematerializacją akcji wydatki w zakresie wskazanym w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów, o ile nie wystąpiły okoliczności wskazane w art. 88 ustawy. Oznacza to, że pod wskazanym warunkiem Wnioskodawca mógł dokonać odliczenia w odniesieniu do: kosztów notarialnych, związanych z wypisami z aktów notarialnych (udokumentowanych fakturami ze stawką podstawową), kosztów obsługi prawnej związanych z opracowaniem prospektu emisyjnego (udokumentowanych fakturami ze stawką podstawową).

Natomiast w odniesieniu do kosztów rejestracji w ? (udokumentowanych fakturami ?ze stawką zwolnioną?), kosztów ? za wprowadzenie akcji do obrotu (udokumentowanych fakturami ?ze stawką zwolnioną?), wynagrodzenia domu maklerskiego z/t: przygotowania prospektu emisyjnego, uczestnictwa w procedurze przed KNF, koordynacji czynności składających się na dopuszczenie i wprowadzenie akcji do notowań, opracowania i złożenia do KNF informacji o dopuszczeniu akcji do notowań, umieszczenia na stronach internetowych domu maklerskiego Prospektu Emisyjnego i komunikatów aktualizujących (udokumentowanych fakturami ?ze stawką zwolnioną?) takie prawo nie przysługiwało, z uwagi na brak w takim przypadku na fakturach podatku naliczonego. Ze względu na brak podatku naliczonego na takich fakturach bezprzedmiotowa jest analiza przesłanek z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy.

Reasumując, potwierdzić należy stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym podatek naliczony związany z wydatkami na dematerializację będzie podlegał odliczeniu od podatku należnego, gdyż istnieje pośredni związek pomiędzy poniesionymi wydatkami i czynnościami opodatkowanymi. Wskazać w tym aspekcie należy, że kwota podatku naliczonego nie wynika z opisanych we wniosku faktur dokumentujących wydatki, dla których zastosowano zwolnienie od podatku, natomiast podatek naliczony wynika z pozostałych faktur i podlega odliczeniu pod wskazanymi wcześniej warunkami w odniesieniu do wydatków nieobjętych tym zwolnieniem.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację ? w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika