1. Czy podatnik podatku dochodowego od osób prawnych może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (...)

1. Czy podatnik podatku dochodowego od osób prawnych może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów refundowane przez Urząd Pracy koszty wynagrodzeń i składek ZUS ? Czy refundacja ww. kosztów powoduje powstanie przychodów podatkowych ?

2. Czy podatnik podatku dochodowego od osób prawnych może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów refundowane przez PFRON koszty wynagrodzeń i składek emerytalnych pracowników niepełnosprawnych ? Czy refundacja ww. kosztów powoduje powstanie przychodów podatkowych?

2. Czy podatnik podatku dochodowego od osób prawnych może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów refundowane przez PFRON koszty wynagrodzeń i składek emerytalnych pracowników niepełnosprawnych ? Czy refundacja ww. kosztów powoduje powstanie przychodów podatkowych?


  1. Źródłem otrzymanej z Powiatowego Urzędu Pracy refundacji wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom zatrudnionym przez Spółdzielnię na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego oraz składek na ubezpieczenie społeczne od refundowanych wynagrodzeń jest Fundusz Pracy, tworzony na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 2003 r. nr 58, poz. 514 i nr 90, poz. 844). Oznacza to, że zwrot środków, o których wyżej mowa nie jest dotacją w znaczeniu art. l7 ust. 14 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. z 2000 r. Dz. U. nr 54, poz. 654, ze. zm.). Zgodnie z art. 15 powołanej ustawy o podatku dochodowym, kosztem uzyskania przychodu będą wydatki poniesione w związku z zatrudnieniem uczniów tzn. wynagrodzenie wraz z pochodnymi, natomiast refundacja tych kosztów, pełna lub częściowa, w oparciu o przepis 12 ust. 1 pkt 1 tej ustawy stanowić będzie przychód podatkowy w dacie otrzymania.
  2. Art. 12 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określa, że przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14 są również, wymienione w pkt 1 tego przepisu, otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Zgodnie z powyższym przepisem dofinansowanie do wynagrodzenia osób niepełnosprawnych (refundacja kosztów osobowych pracodawcy, tj. części wynagrodzeń i składek emerytalnych) bez względu na źródło, z którego pochodzą, otrzymane przez pracodawcę nie prowadzącego zakładu pracy chronionej, stanowią przychód z działalności gospodarczej opodatkowany podatkiem dochodowym.

Porady prawne

Powyższe oznacza, że z dniem otrzymania refundacji ze środków PFRON na powyższy cel, stanowi ona przychód podatkowy, natomiast wydatki poniesione przez Spółdzielnię na wynagrodzenia i składki emerytalne pracowników niepełnosprawnych stanowią, zgodnie z art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszt uzyskania przychodów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika