Dotyczy obowiązku zapłaty zryczałtowanego podatku likwidacyjnego od sporządzoengo remanentu w przypadku (...)

Dotyczy obowiązku zapłaty zryczałtowanego podatku likwidacyjnego od sporządzoengo remanentu w przypadku wniesienia aportem do spółki akcyjnej przez spółkę jawną całego jej przedsiębiorstwa.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4 i art.217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)
  • art. 24 ust. 3 i art. 44 ust. 4 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)

uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez Pana we wniosku z dnia 29.05.2006r. (wpływ do Urzędu dnia 29.05.2006r.) w sprawie zobowiązań podatkowych, tj. obowiązku zapłaty zryczałtowanego podatku likwidacyjnego od sporządzonego remanentu w przypadku wniesienia aportem do spółki akcyjnej przez spółkę jawną całego jej przedsiębiorstwa.

W dniu 29.05.2005r. złożył Pan w tutejszym organie podatkowym wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W złożonym wniosku postawił Pan pytanie, czy wniesienie aportem do spółki akcyjnej przez spółkę jawną całego jej przedsiębiorstwa pociąga za sobą zobowiązanie wspólników spółki jawnej do sporządzenia remanentu likwidacyjnego oraz do zapłacenia zryczałtowanego podatku od dochodu ustalonego w sposób przewidziany w art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych i zapłacenia zaliczki zgodnie z art. 44 ust. 4 tej ustawy.

Zgodnie z Pana stanowiskiem przedstawionym we wniosku - wniesienie aportem do spółki akcyjnej majątku przedsiębiorstwa spółki jawnej w zamian za akcje spółki akcyjnej nie pociąga za sobą obowiązku sporządzenia remanentu likwidacyjnego oraz zapłacenia zryczałtowanego podatku dochodowego zgodnie z art. 24 ust. 3 i art. 44 ust. 4 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity: Dz. U. Nr 14 z 2000 r , poz 176 ze zmianami ).Ustosunkowując się do przedstawionego stanowiska, tutejszy organ podatkowy wyjaśnia co następuje:

Na podstawie art.24 ust.3 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000r ze zmianami ), w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów ( surowców ) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów, oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzający rok, w którym nastąpiła likwidacja.

Powołany przepis stanowi ponadto, iż nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:

  • w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego ,
  • nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
  • osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,

W świetle ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks Spółek handlowych (Dz. U. z 2000r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) wniesienie majątku spółki osobowej do spółki kapitałowej nie stanowi ani rozwiązania spółki osobowej ani jej likwidacji. Zgodnie z art. 58 Kodeksu spółek handlowych rozwiązanie spółki jawnej powodują:

  1. przyczyny przewidziane w umowie spółki,
  2. jednomyślna uchwała wszystkich wspólników,
  3. ogłoszenie upadłości Spółki,
  4. śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości,
  5. wypowiedzenie umowy spółki przez wspólników lub wierzyciela spółki,
  6. prawomocne orzeczenie sądu.

W przypadku zaistnienia okoliczności wymienionych wyżej na podstawie art. 67 Kodeksu spółek handlowych należy przeprowadzić likwidację spółki chyba, że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności Spółki.

Mając na uwadze wyżej cytowane przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny, wniesienie majątku przedsiębiorstwa spółki jawnej do spółki akcyjnej w zamian za akcje nie powoduje rozwiązania spółki ani likwidacji spółki jawnej. Zatem w sytuacji gdy spółka jawna wnosi aportem do spółki akcyjnej składniki majątku przedsiębiorstwa to nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, a tym samym podatku, o którym mowa w art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). W wyniku operacji opisanej we wniosku zmianie ulegają jedynie aktywa trwałe spółki jawnej. Spółka jawna uzyskuje akcje spółki akcyjnej, które będą stanowiły jej finansowy majątek trwały.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego przez Pana zdarzenia

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawców. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub zastosowali się do interpretacji organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika