Czy czynności polegające na zawieszeniu lub wykonywaniu umów ubezpieczeniowych w imieniu zakładu (...)

Czy czynności polegające na zawieszeniu lub wykonywaniu umów ubezpieczeniowych w imieniu zakładu ubezpieczeniowego P... na rzecz zakładu P... podlegają zwolnieniu od podatku VAT ?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty, działając na podstawie przepisów:

  • art. 14 a § 1 i 4 oraz art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 3 , art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.)

uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25.10.2006 r. uzupełnionym w dniu 02.01.2007r. oraz w dniu 18.01.2007r., dotyczące zwolnienia od podatku od towarów i usług, działalności agenta ubezpieczeniowego - sklasyfikowanej według PKWiU w dziale 67 i wykonywanej wyłącznie w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń.

Stan faktyczny przedstawiony przez podatnika:

W dniu 25.10.2006 r. wpłynął do tut. Organu wniosek w sprawie udzielenia wiążącej interpretacji w zakresie opodatkowania w podatku od towarów i usług, działalności gospodarczej agenta ubezpieczeniowego.W uzupełnieniu wniosku, pismem z dnia 28.12.2006 r. Podatnik, wskazał, że wykonuje usługi związane z zawieraniem lub wykonywaniem umów ubezpieczenia w imieniu zakładu ubezpieczeniowego P... S.A. i na rzecz zakładu ubezpieczeniowego P... S.A., tj.:

  1. pozyskiwanie klientów,
  2. wykonywanie czynności przygotowawczych zmierzających do zawarcia umów ubezpieczenia,
  3. informowanie klientów o rodzajach i warunkach ubezpieczeń oraz wynikających z nich prawach i obowiązkach stron umowy ubezpieczenia,
  4. wystawianie dokumentów ( polisa ubezpieczeniowa ) potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia na drukach do tego przeznaczonych,
  5. wypisywanie na polisach ubezpieczeniowych informacji o cesjach praw wynikających z umów bankowych i dealerskich,
  6. potwierdzanie na dokumentach związanych z zawieraniem i wykonaniem umów ubezpieczenia dokonania cesji praw wynikających z umów bankowych i dealerskich,
  7. inkasowanie składek z tytułu zawartych umów ubezpieczenia,
  8. terminowe wznawianie umów ubezpieczenia uprzednio pozyskanych przez agenta,
  9. dokonywanie analizy, oceny i wyceny ryzyka ubezpieczeniowego w granicach udzielonych upoważnień,
  10. informowanie ubezpieczonych o trybie postępowania w przypadku zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego,
  11. udzielanie pomocy klientom przy likwidacji szkody, polegającej na informowaniu o zasadach likwidacji szkód obowiązujących w zakładzie ubezpieczeń P... S.A.

Ww. czynności zostały sklasyfikowane przez Urząd Statystyczny w Łodzi w listopadzie 2006 r.- zgodnie z pismem znak: OK - 5672/ PKD -5582/2006 załączonym do wniosku - wg PKD 67.20. Z - ' Działalność pomocnicza związana z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno - rentowymi '.Natomiast w piśmie z dnia 18.01.2007 r. Podatnik ponadto wskazał, że ww. czynności zostały sklasyfikowane wg PKWiU pod symbolem 67.

W związku z powyższym Strona zwróciła się z zapytaniem czy ww. czynności podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług, czy też są opodatkowane podatkiem VAT w wysokości 22 %.W ocenie Strony wykonywana przez niego działalność gospodarcza jest zwolniona z VAT.

Stanowisko tut. Organu:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Stosownie do art. 8 ust. 3 ww. ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Dla celów podatkowych - zgodnie z § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2004 r. Nr 89, poz. 844 ze zm.) - stosuje się PKWiU wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. z 1997 r. Nr 42, poz. 264 ze zm.). Termin stosowania ww. klasyfikacji dla celów podatkowych, został przedłużony do końca 2007 r. rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2006 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. z 2006 r. Nr 245, poz. 1780).

W załączniku nr 4, stanowiącym wykaz usług zwolnionych od podatku, w poz.3 pod symbolem PKWiU wykazano Sekcja J ex (65 - 67) Usługi pośrednictwa finansowego z wyłączeniem m.in. pkt 4, który dotyczy:- usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10.- 00.20,- 00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń.W objaśnieniach do ww. załącznika ex - dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.

Jak wynika z powyższego przepisu przedmiotowo zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, zostały usługi w dziale 67 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, z wyłączeniem m.in. usług doradztwa ubezpieczeniowego (PKWiU ex 67.20.10-00.20 ) oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.30).

Jednakże w przypadku świadczenia ww. usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych przez zakład ubezpieczeń, w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń, usługi te również podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku (uzupełnionym w dniach 02.01.2007r. i 18.01.2007 r.) - wykonuje Pan działalność gospodarczą jako agent ubezpieczeniowy związaną z zawieraniem lub wykonywaniem umów ubezpieczenia. Ponadto w ramach wykonywanej działalności, świadczy Pan tylko usługi w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń.

Wykonywana działalność gospodarcza w ww. zakresie, została sklasyfikowana przez Pana wg PKWiU pod symbolem 67. W związku z powyższym Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty, stwierdza, że jeżeli prowadzi Pan wyłącznie usługi sklasyfikowane według PKWiU pod symbolem 67 - jako agent ubezpieczeniowy, które są świadczone w imieniu i na rzecz zakładów ubezpieczeń, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151 ze zm.) - to ww. czynności podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.
Wobec powyższego, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i obowiązujący stan prawny należy uznać stanowisko przedstawione przez Pana we wniosku z dnia 25.10.2006 r. - za prawidłowe.

Ponadto tutejszy Organ informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika