Jakie właściwe jest przyjęcie stawki amortyzacyjnej dla lokalu użytkowego oraz garażu (2,5%)?

Jakie właściwe jest przyjęcie stawki amortyzacyjnej dla lokalu użytkowego oraz garażu (2,5%)?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie:

- art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60)

- art.22 ust.1, art. 22 ust.8, art. 22a ust.1, art. 22c pkt 2, art. 22 g ust. 1, art. 22i ust. 1 i art. 10 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)

Porady prawne

- rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30.12.1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (Dz. U. Nr 112, poz. 1317 ze zm.) uznaje nieprawidłowe.

stanowisko przedstawione przez Pana we wniosku z dnia 24.02.2005 r. w sprawie przyjęcia dla lokalu użytkowego oraz garażu stawki amortyzacyjnej w wysokości 2,5 %.

W dniu 24.02 2005 r. złożył Pan w tutejszym organie podatkowym wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących możliwości wyboru stawki amortyzacyjnej w wysokości 2,5% w celu ustalenia odpisów amortyzacyjnych dla garażu oraz wynajmowanego lokalu użytkowego.

Potrzeba wyjaśnienia sposobu stosowania tych przepisów powstała na tle następującego stanu faktycznego.

W złożonym piśmie podniósł Pan, iż jest jednym ze współwłaścicieli nieruchomości, w której skład wchodzą grunt oraz wzniesiony na nim budynek czynszowy i wolnostojący garaż użytkowany przez jednego ze współwłaścicieli.

W przedmiotowym budynku według oświadczenia Pana część lokali o powierzchni 372,48 m2 jest wynajmowana na cele mieszkalne, a jeden o powierzchni 79,43 m2 na cele użytkowe (lokal handlowy). Wartość początkową środka trwałego - budynku - stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych ustalono jako iloczyn wynajmowanej powierzchni użytkowej i kwoty 988,00 zł.

W złożonym wniosku stoi Pan na stanowisku, że stawki amortyzacyjne może Pan ustalić w następujący sposób:

1. dla garażu - stawkę 2,5%,

2. dla wynajmowanego handlowe lokalu użytkowego usytuowanego w wyżej wymienionym budynku - stawkę 2,5 %.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego należy oprzeć się na przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl przepisu art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powołanej ustawy. Jak stanowi art. 22 ust. 8 kosztem uzyskania przychodów są również odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 22a - 22o z uwzględnieniem art. 23 ustawy. W myśl postanowień art. 22a ust. 1 ustawy amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika nabyte lub wytworzone we własnym zakresie kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

- budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

- maszyny, urządzenia i środki transportu,

- inne przedmioty

o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zgodnie z przepisem art. 22c pkt 2 ustawy amortyzacji nie podlegają budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami lub lokale mieszkalne, służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy, jeżeli podatnik nie podejmie decyzji o ich amortyzowaniu. Właściwe zaklasyfikowanie składników majątku do odpowiedniej grupy KŚT, a tym samym określenie prawidłowych stawek amortyzacyjnych należy do podatnika.

Klasyfikując lokal użytkowy usytuowany w budynku, w którym większość stanowią oddane do używania najemcom lokale mieszkalne, należy posiłkować się Klasyfikacją Środków Trwałych. Zgodnie z uwagami szczegółowymi dotyczącymi Grupy 1 ?Budynki i lokale' zawartymi w części III rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych /KŚT(Dz. U. Nr 112 poz. 1317 ze zm.) w przypadku budynków o różnym przeznaczeniu o zaliczeniu obiektu do właściwej podgrupy i rodzaju decyduje główne jego przeznaczenie.

Budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadku, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny - zgodnie z jego przeznaczeniem.

Na podstawie z art. 22g ust. 10 cytowanej ustawy podatnicy mogą ustalić wartość początkową budynków mieszalnych lub lokali mieszkalnych: wynajmowanych, wydzierżawianych albo używanych przez właściciela na cele prowadzonej przez niego działalności gospodarczej przyjmując w każdym roku podatkowym wartość stanowiącą iloczyn metrów kwadratowych wynajmowanej, wydzierżawianej lub używanej przez właściciela powierzchni użytkowej tego budynku lub lokalu i kwoty 988,00 zł, przy czym za powierzchnię użytkową uważa się powierzchnię przyjętą dla celów podatku od nieruchomości.

Zgodnie z art. 22i ust. 1 ustawy odpisów amortyzacyjnych, z zastrzeżeniem art. 22j - 22ł, dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1.

Roczna stawka amortyzacyjna dla budynków mieszkalnych wynosi 1,5%, zaś zakwalifikowanego do budynków niemieszkalnych - wolnostojącego garażu 2,5% - poz. 01 wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych stanowiącego załącznik Nr 1 ustawy o podatku dochodowym.

Reasumując, z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż garaż jest wykorzystywany przez jednego ze współwłaścicieli na własne potrzeby. Z chwilą podjęcia decyzji o oddaniu go do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, i uzyskaniu z tego tytułu przychodów możliwym stanie się naliczanie w koszty uzyskania przychodów z najmu odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu stawki 2,5 %.

Stawka amortyzacyjna dla lokalu użytkowego ( handlowego ) znajdującego się w budynku mieszkalnym winna zaś wynosić 1,5%.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika