Czy wykonywanie usług kierowania pojazdem, a także usług obsługi sprzętu budowlanego może być (...)

Czy wykonywanie usług kierowania pojazdem, a także usług obsługi sprzętu budowlanego może być traktowane, w świetle obowiązujących przepisów, jako wykonywanie działalności gospodarczej?

Działając na podstawie art. 14a § 1, 2, 3, 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z art. 5a pkt 6, art. 5b ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku Pana J. z dnia 05.03.2007r. (data wpływu do tut. Organu 07.03.2007 r., uzupełnionego następnie w dniu 30.03.2007 r.) co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej uznania wykonywanych usług kierowania pojazdami oraz obsługi sprzętu budowlanego za działalność gospodarczą postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

Pismem z dnia 05.03.2007 r. Pan J. zwrócił się do tut. Organu z prośbą o wydanie interpretacji prawnej czy wykonywanie usług kierowania pojazdem, a także usług obsługi sprzętu budowlanego może być traktowane, w świetle obowiązujących przepisów, jako wykonywanie działalności gospodarczej. Podatnik oświadczył (pismem z dnia 30.03.2007 r.), iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie z przedstawionym stanowiskiem kierowca oraz osoba obsługująca sprzęt budowlany:

  • ponosi odpowiedzialność wobec klienta za wykonanie usługi,
  • w czasie wykonania usługi nie podlega kierownictwu Zlecającego,
  • ponosi odpowiedzialność za rezultat swoich czynności.

W związku z powyższym brak jest możliwości zakwestionowania zakwalifikowania wymienionych usług jako świadczonych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie dokonał analizy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku jak również stanu prawnego obowiązującego od dnia 01.01.2007 r. i postanowił co następuje: W myśl art. 14a § 1 cytowanej wyżej ustawy Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie z art. 14a § 4 udzielenie powyższej interpretacji następuje w drodze postanowienia.

Z nowej definicji działalności gospodarczej zawartej w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczone do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do postanowień art. 5b ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podczas świadczenia usług kierowania pojazdem oraz obsługi sprzętu budowlanego zleceniobiorca:

  • ponosi odpowiedzialność wobec klienta za wykonanie usługi,
  • w czasie wykonywania usługi nie podlega kierownictwu Zlecającego,
  • ponosi odpowiedzialność za rezultat swoich czynności.

W związku z powyższym w myśl art. 5b w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie są spełnione łącznie wymienione tam przesłanki uniemożliwiające uznanie wykonywanej działalności za pozarolniczą działalność gospodarczą uznać należy, iż świadczone przez Pana J. usługi są usługami świadczonymi w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Analogiczne stanowisko wyrażone przez Pana J. tut. organ uznaje za prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika