Dot. kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na zakup usług informatycznych przez (...)

Dot. kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na zakup usług informatycznych przez spółkę cywilną (które to usługi związane są z przychodami uzyskiwanymi przez spółkę) w przypadku gdy wykonawcami tychże usług są wspólnicy spółki prowadzący indywidualne działalności gospodarcze.

Działając na podstawie art. 14a § 1, 2, 3, 4. ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 8, poz. 60 z późn. zm.); art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz.1590) w związku z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r., Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu części Pana wniosku z dnia 17.06.2007r. (data wpływu do tut. Organu 20.06.2007 r.) co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na zakup usług informatycznych przez spółkę cywilną (które to usługi związane są z przychodami uzyskiwanymi przez spółkę) w przypadku gdy wykonawcami tychże usług są wspólnicy spółki prowadzący indywidualne działalności gospodarcze postanawia uznać stanowiska przedstawione we wniosku ? za prawidłowe.

Porady prawne

Pismem z dnia 17.06.2007r. (data wpływu do tut. Organu ? 20.06.2007 r.) Pan T. zwrócił się do tut. Organu z zapytaniem, dotyczącym zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego. Podatnik oświadczył, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik (spółka cywilna) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie oprogramowania, jest czynnym podatnikiem VAT. Podatnik nabywa usługi świadczone przez wspólników spółki, usługi te są związane z przychodami uzyskiwanymi przez spółkę. Wspólnikami spółki są osoby fizyczne, prowadzące równoległe działalności gospodarcze, osobne od działalności prowadzonej w ramach spółki. Na tle wyżej zaprezentowanego stanu faktycznego Podatnik zadaje zacytowane w sentencji pytanie oraz przedstawia własne stanowisko prawne zgodnie, z którym na podstawie art. 22 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty transakcji o których mowa w pytaniu stanowią koszt uzyskania przychodu spółki.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie dokonał analizy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku jak również stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku i postanowił co następuje:

W myśl art. 14a § 1 cytowanej wyżej ustawy Ordynacja podatkowa naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie z art. 14a § 4 udzielenie powyższej interpretacji następuje w drodze postanowienia.

Zagadnienia dotyczące kosztów uzyskania przychodu, zostały uregulowane w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z artykułem 22 ust. 1 ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Tak więc, aby dany wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, musi istnieć bezpośredni związek kosztu z prowadzoną działalnością, a jego poniesienie ma, bądź może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu dla danego rodzaju działalności, albo w sposób oczywisty służy zabezpieczeniu lub zachowaniu źródła przychodu, i nie jest wymieniony w art. 23 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako wydatek nie stanowiący kosztu uzyskania przychodu.

Zgodnie natomiast z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą samodzielnie oraz w formie spółki cywilnej funkcjonują w obrocie gospodarczym podwójnie ? jako podatnicy prowadzący działalność gospodarczą indywidualnie oraz w formie spółki cywilnej. Indywidualna działalność gospodarcza i spółka cywilna są dwoma odrębnymi podmiotami gospodarczymi. W związku z powyższym dopuszczalne są wzajemne transakcje pomiędzy powyższymi podmiotami. Spółka cywilna może nabyć usługi informatyczne od innych podmiotów gospodarczych, chociażby właścicielami tych firm byli wspólnicy spółki, prowadzący indywidualną działalność gospodarczą oraz wydatki takie zaliczyć w koszty uzyskania przychodu przy spełnieniu przesłanek przewidzianych w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednakże należy w tym miejscu zauważyć, że wskazaną wyżej korelację pomiędzy kosztem uzyskania przychodu a samym przychodem należy również przenieść na grunt przychodów i kosztów ich uzyskania kooperujących ze sobą podmiotów. Oznacza to, że wykonaną usługę informatyczną, dla podmiotów świadczących te usługi (czyli dla wspólników spółki) należy zakwalifikować jako przychód należny zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym stanowisko Podatnika tut. Organ podatkowy uznaje za zgodne. Jednocześnie nadmienia się, że w zakresie pytania drugiego zostanie udzielona odpowiedź odrębnym pismem.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika