W jaki sposób należy opodatkować wypłatę dywidendy za 2003 r. dla spadkobiercy udziałów po zmarłym (...)

W jaki sposób należy opodatkować wypłatę dywidendy za 2003 r. dla spadkobiercy udziałów po zmarłym wspólniku spółki z o.o.?

Art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, że źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

Porady prawne

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że w czerwcu b. r. odbyło się Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników sp. z o.o., na którym podjęto także uchwałę o wypłacie dywidendy za 2003 r. Wypłatę dywidendy spółka przekazuje również dla spadkobierczyni po zmarłym w lutym tego roku wspólniku spółki.

Zgodnie z art. 922 Kodeksu Cywilnego, prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobierców. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

Jeżeli umowa spółki nie wyłącza lub nie ogranicza wstąpienia do spółki spadkobierców na miejsce zmarłego wspólnika (art. 183 KSH), to wstąpienie w prawa i obowiązki wspólnika następuje z mocy samego prawa. W przypadku wstąpienia w prawa i obowiązki wspólnika, spadkobierca staje się wspólnikiem spółki. Stosownie do postanowień art. 193 Kodeksu Spółek Handlowych uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku.

W świetle powyższego, wypłacone dywidendy spadkobiercy, który stał się wspólnikiem spółki podlegać będą opodatkowaniu zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym, który stanowi, iż od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy.

Zatem od wypłaconej dywidendy płatnik powinien obliczyć, pobrać i odprowadzić należny zryczałtowany podatek dochodowy zgodnie z przepisami art. 41 ust. 4 i art. 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika