Czy przystąpienie do spółki cywilnej kolejnego wspólnika, który nie wnosi wkładów, podlega podatkowi (...)

Czy przystąpienie do spółki cywilnej kolejnego wspólnika, który nie wnosi wkładów, podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych ?

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że do dwuosobowej spółki cywilnej przystępuje trzeci wspólnik, który nie wnosi wkładów.

Zdaniem wnioskodawcy czynność taka nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, ponieważ przystąpienie nowego wspólnika jest zmianą umowy, nie powodującą podwyższenia podstawy opodatkowania (zwększenia majątku spółki).

Na gruncie przepisów kodeksu cywilnego rozszerzenie składu osobowego spółki cywilnej jest możliwe tylko przez zawarcie nowej umowy spółki między dotychczasowymi i nowymi wspólnikami. Przystąpienie do spółki kolejnej osoby oznacza bowiem nowe zobowiązanie pomiędzy nowymi wspólnikami. Nie jest to jedynie modyfikacja warunków umowy, ale istotna zmiana stron stosunku zobowiązaniowego, skutkująca zawiązaniem nowej umowy spółki. Powyższe stanowisko potwierdza orzecznictwo NSA oraz także treść przepisów art. 869 i art. 872 K.c., które dopuszczają następujące zmiany w składzie wspólników, nieskutkujące rozwiązaniem stosunku prawnego spółki cywilnej:

Porady prawne

  1. wystąpienie wspólnika ze spółki, jeżeli stronami umowy było więcej niż dwóch wspólników,
  2. wstąpienie w miejsce zmarłego wspólnika jego spadkobierców, jeżeli tak zastrzeżono w umowie.

Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1) i pkt 4) za zmianę umowy spółki uważa się czynność podwyższenia wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki oraz udzielenie pożyczek lub dopłat spółce przez wspólnikówMając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że porozumienie, na mocy którego zwiększa się liczba wspólników spółki cywilnej nie stanowi zmiany umowy spółki, lecz jest nową umową podlegającą podatkowi od czynności cywilnoprawnych na zasadach ogólnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika