Czy przy ustalaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług (...)

Czy przy ustalaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług nalezy brać pod uwagę czynności nie podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT? Czy odsprzedaż walut podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

W odpowiedzi na pismo z dnia 07.05.2004r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku VAT, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli, na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z 1997r. ze zm.), uprzejmie wyjaśnia.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego.

Porady prawne

W przypadku, gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Zgodnie z nowymi regulacjami, strukturę sprzedaży ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Zdaniem tutejszego organu powyższe oznacza, że w liczniku ułamka znajdą się czynności opodatkowane VAT, natomiast w mianowniku czynności opodatkowane oraz zwolnione z VAT. Czynności niepodlegające podatkowi VAT (do których nie stosuje się przepisów VAT) nie powinny być uwzględniane przy obliczaniu współczynnika (czynność nienormowana przepisami VAT nie może mieć wpływu na ten podatek).

Jednocześnie tutejszy organ zauważa, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 7 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług zwolniona została z podatku VAT dostawa, łącznie z pośrednictwem, dotycząca walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy, z wyłączeniem przedmiotów kolekcjonerskich, za które uważa się monety ze złota, srebra lub innego metalu oraz banknoty, które nie są zwykle używane jako prawny srodek płatniczy lub które mają wartość numizmatyczną.

Jak wynika z powyższego odsprzedaż walut, jako czynność zwolniona od podatku VAT powinna być uwzględniana przy obliczaniu współczynnika określonego w art. 90 ust. 3 ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika