Czy można odliczać podatek VAT z tytułu nabycia paliwa do samochodów ciężarowych, nie posiadając (...)

Czy można odliczać podatek VAT z tytułu nabycia paliwa do samochodów ciężarowych, nie posiadając świadectwa homologacji?

W odpowiedzi na pismo z dnia 10.05.2004r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku VAT, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli, na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z 1997r. ze zm.), uprzejmie wyjaśnia. Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5. W myśl natomiast art. 86 ust. 3 i 5 ograniczenia w odliczaniu podatku VAT dotyczą samochodów osobowych oraz innnych samochodów, których ładowność jest mniejsza niż 357 kg + n x 68 kg, gdzie 'n' oznacza liczbę miejsc, łącznie z miejscem dla kierowcy.

Porady prawne

Powyższe oznacza, iż podatnik nie może odliczać podatku VAT od paliw nabywanych do samochodów osobowych oraz innych samochodów o nośności mniejszej niż określona powyższym wzorem, przy czym dopuszczalną ładowność pojazdów samochodowych oraz ilość miejsc ustala się na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji. Tak więc w przypadku, gdy samochód osobowy będzie miał nośność większą od określonej wzorem i będzie to wynikało ze świadectwa homologacji, wówczas można odliczać podatek naliczony od paliwa nabywanego do tego samochodu. Natomiast kwota podatku naliczonego, zawartego w cenie paliw wykorzystywanych do napędu samochodów ciężarowych podlega odliczeniu na ogólnych zasadach określonych w cytowanej ustawie. Wymienione przez podatnika samochody są bezspornie samochodami ciężarowymi, w związku z czym przysługuje Stronie prawo do odliczenia podatku VAT od paliwa nabywanego do tych samochodów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika