Zapytanie dot. stawki opodatkowania podatkiem VAT usług budowy, remontu i modernizacji budynków mieszkalnych (...)

Zapytanie dot. stawki opodatkowania podatkiem VAT usług budowy, remontu i modernizacji budynków mieszkalnych po 01.05.2004 r.

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 16.04.2004 r. (data wpływu 20.04.2004 r.) w przedmiocie opodatkowania podatkiem od towarów i usług po dniu 1 maja 2004 r. sprzedaży usług remontowo-budowlanych i zużytych do tych usług materiałów budowlanych Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje, iż zgodnie z przepisem przejściowym zawartym w art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:

  • robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
  • obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych;

nie stosuje się tej stawki do dostaw materiałów budowlanych, na które od 1 maja 2004 r. obowiązuje stawka podatku w wysokości 22%.

W przypadku świadczonych przez Stronę usług remontowo-budowlanych nie ma natomiast zastosowania powołana przez nią w w/w piśmie jako podstawa do stosowania stawki 7% poz. 161 załącznika nr 3 stanowiącego ?Wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%?, gdyż w art. 41 ust. 12 (obowiązującym od 01.01.2008 r. ? art. 176 pkt 4 ustawy) postanowiono, że stawkę podatku 7% stosuje się do czynności wymienionych w poz. 161 załącznika nr 3 do ustawy, przy pełnieniu warunków określonych dla budownictwa społecznego na podstawie odrębnych przepisów.

W załączniku nr 3 w poz. 161 wskazano, że opodatkowana stawką 7% jest ?Dostawa, budowa, remont lub przebudowa budynków mieszkalnych (PKOB 11) i ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych, realizowanych w ramach budownictwa społecznego?

Praktycznie unormowania te mogą być wykorzystane dopiero od 1 stycznia 2008 r., gdyż jak wcześniej stwierdzono do 31 grudnia 2007 r. Polska wynegocjowała przejściowe zasady opodatkowania całości budownictwa mieszkaniowego stawką 7%, a nie tylko budownictwa społecznego.

Ponadto w zakresie dokumentowania i opodatkowania w/w usług tut. organ podatkowy informuje, iż generalną zasadą obowiązującą, zarówno przed jak i po 1 maja 2004 r., przy fakturowaniu robót budowlano-montażowych jest, że nie można z kosztorysu zawierającego takie elementy jak robociznę, pracę sprzętu i materiały wyłączyć i opodatkować podatkiem od towarów i usług odrębnie materiałów, odrębnie robocizny.

Wystawiając fakturę za wykonane prace remontowe podatnik może jednak fakturować robociznę, pracę sprzętu i materiały osobno licząc od poszczególnych pozycji podatek od towarów i usług wg właściwych stawek, jedynie w sytuacji, gdy umowa cywilno-prawna spisana pomiędzy wykonawcą i odbiorcą określa odrębne rozliczenie zużytych materiałów.

Uwzględniając powyższe sposób fakturowania i stosowania właściwej stawki podatku na świadczone przez Stronę usługi będzie zależał każdorazowo od warunków umowy na wykonanie tych usług jakie zostaną ustalone ze zleceniodawcą.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika