Odliczenie podatku naliczonego z faktur VAT-MP wystawionych pod 'rządami' starej ustawy o podatku od (...)

Odliczenie podatku naliczonego z faktur VAT-MP wystawionych pod 'rządami' starej ustawy o podatku od towarów i usług i nie rozliczonych w poprzednich okresach ze względu na brak całkowitej zapłaty.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 11.05.2004r. (data wpływu 20.05.2004r.) w przedmiocie rozliczenia podatku naliczonego z faktur VAT ?MP otrzymanych przed 1 maja 2004r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje, iż przepisy przejściowe ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), dotyczące faktur wystawionych jeszcze pod rządami ?starej ustawy? o VAT, z których podatek naliczony można rozliczyć w okresie obowiązywania nowej ustawy od dnia 1 maja 2004r. (z niektórymi wyjątkami) nie regulują wszystkich przypadków w tym zakresie.

Z przepisu przejściowego art. 162 ust. 3 cyt. ustawy o VAT wynika, że jedynie na podstawie faktur otrzymanych w miesiącu kwietniu 2004r., w stosunku do których podatnik miał prawo zgodnie ze ?starą? ustawą prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za maj 2004r. oraz nie obniżył kwoty podatku należnego w rozliczeniu za kwiecień 2004r., może tego dokonać w rozliczeniu za maj 2004r. W przypadku opisanym w ww. zapytaniu Strona otrzymała fakturę VAT-MP w miesiącu marcu 2004r. i wg ?starej? ustawy o VAT, wobec braku całkowitej zapłaty ani w miesiącu marcu 2004r., ani w miesiącu kwietniu 2004r., ani w miesiącu maju 2004r, nie nabyła prawa do obniżenia podatku należnego w rozliczeniu za maj 2004r., co oznacza iż cyt. przepis art. 162 ust. 3 cyt. ustawy o VAT nie ma w tym przypadku zastosowania.

Jak wynika z powyższego ustawodawca w przepisach przejściowych nie uwzględnił szczególnych przypadków, w których prawo do odliczenia podatku naliczonego wg ?starej? ustawy o VAT przypadałoby na czerwiec 2004r. lub miesiące późniejsze. Jeśli więc podatnik, ze względu na brak zapłaty, nie mógł dokonać odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT-MP otrzymanej w miesiącu marcu 2004r. w poprzednich okresach rozliczeniowych przypadających przed dniem 1 maja 2004r. na podstawie przepisów ?starej? ustawy, to zdaniem tut. organu podatkowego w stosunku do tej faktury winien zastosować przepisy obowiązujące po dniu 1 maja 2004r. tj. § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 91, poz. 970), zgodnie z którym w przypadku nabycia towarów i usług udokumentowanych faktura oznaczona zgodnie z odrębnymi przepisami ?FAKTURA VAT-MP?, podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określoną w tej fakturze, w rozliczeniu za miesiąc, w którym:

  • uregulował część należności na rzecz małego podatnika, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy;
  • uregulował całą należność na rzecz małego podatnika, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy;
  • przypada 90 dzień od dnia otrzymania towaru lub wykonania usługi, w przypadkach innych niż określone w pkt 1 i 2.


Zdaniem tut. organu podatkowego przypadek opisany w cyt. (w § 12 ust. 1 pkt 1) dotyczy sytuacji, gdy FAKTURA VAT-MP została wystawiona w trybie art. 106 ust. 3 cyt. ustawy o VAT tj. została wystawiona z tytułu otrzymania części należności przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi. Przepis ten nie może mieć zatem zastosowania do FAKTURY VAT-MP wystawionej w związku z wydaniem towaru lub wykonaniem usługi, w stosunku do której dokonano części zapłaty. W opisanej sytuacji przedmiotowa FAKTURA VAT-MP będzie stanowiła dla podatnika podstawę do obniżenia podatku należnego o wynikający z niej podatek naliczony w rozliczeniu za miesiąc, w którym spełniony zostanie jeden z warunków wymienionych w pkt 2 i 3 § 12 ust. 1 cyt. rozporządzenia tj:

  • w którym podatnik dokona zapłaty pozostałej kwoty tj. ureguluje całą należność na rzecz małego podatnika, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy;
  • w którym przypada 90. dzień od dnia otrzymania towaru lub wykonania usługi, w przypadkach innych niż określone w pkt 1 i 2.


Reasumując zdaniem tut. organu podatkowego zaprezentowane przez Stronę w ww. piśmie stanowisko w zakresie sposobu rozliczenia podatku naliczonego z FAKTURY VAT-MP jest niezgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa podatkowego. Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika