Opodatkowanie podatkiem VAT usług przetwarzania danych oraz usług programowania i dostarczania oprogramowania (...)

Opodatkowanie podatkiem VAT usług przetwarzania danych oraz usług programowania i dostarczania oprogramowania na rzecz klientów z krajów Wspólnoty Europejskiej.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 26.05.2004 r.(data wpływu 28.05.2004r.) znak:AD_US-pismo_2004-05-26. doc uzupełnione pismem znak: AD_US-pismo odp 2004-06-14 z dnia 14.06.2004 r. w przedmiocie opodatkowania po dniu 1 maja 2004 r. podatkiem VAT usług przetwarzania danych oraz usług programowania i dostarczania oprogramowania na rzecz klientów z krajów Wspólnoty Europejskiej , Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje, iż zgodnie z przepisem art. 2 pkt 26 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), pod pojęciem usług elektronicznych rozumie się usługi świadczone za pomocą internetu lub podobnej sieci elektronicznej, których świadczenie z natury zależne jest od technologii informatycznej i z reguły usługi te są zautomatyzowane, wymagają niewielkiej interwencji człowieka, oraz niemożliwe jest ich wykonanie bez wykorzystania technologii informatycznej, w szczególności usługami elektronicznymi są:
a) tworzenie i utrzymanie stron internetowych, zdalne zarządzanie programami i sprzętem,
b) dostarczanie oprogramowania oraz jego uaktualnień,
c) dostarczanie obrazów, tekstu i informacji oraz udostępnianie baz danych,
d) dostarczanie muzyki, filmów i gier, w tym gier losowych i hazardowych, jak również przekazów o charakterze politycznym, kulturalnym, artystycznym, sportowym, naukowym i rozrywkowym oraz informacji o wydarzeniach,
e) usługi kształcenia korespondencyjnego.

Porady prawne

Do usług elektronicznych w rozumieniu w/w ustawy nie zalicza się:
- usług nadawczych radiowych i telewizyjnych, chyba że program radiowy lub telewizyjny jest nadawany wyłącznie za pośrednictwem Internetu lub podobnej sieci elektronicznej, oraz
- usług telekomunikacyjnych.

Ad.1
Zgodnie z art. 27 ust. 4 pkt 3 i 9 w związku z ust. 3 cyt. ustawy o VAT , jeżeli usługi przetwarzania danych i dostarczania informacji lub w/w usługi elektroniczne są świadczone na rzecz:
1) osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, czyli poza obszarem terytorialnym Wspólnoty, lub
2) podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę
? miejscem świadczenia tych usług (miejscem opodatkowania) jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

W świetle powyższego, jeżeli Strona będzie świadczyła usługi przetwarzania danych i dostarczania informacji lub w/w usługi elektroniczne na rzecz zarejestrowanego podatnika mającego siedzibę lub miejsce zamieszkania na terenie Niemiec miejscem świadczenia tych usług będą Niemcy i w związku z tym usługi te nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, gdyż w rozumieniu cyt. ustawy o VAT są wykonywane poza terytorium kraju.

Z tytułu wykonywania tych usług Strona winna wystawić na podstawie § 30 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, (Dz.

U. Nr 97, poz. 971) fakturę, która to faktura powinna zawierać wszystkie dane określone w § 12, z wyjątkiem stawki podatku, kwoty podatku i kwoty należności z podatkiem. Ponadto faktura powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju tj. w przedmiotowym przypadku numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec.

Ad. 2
Strona dokonując sprzedaży w/w usług ? co do zasady ? niepodlegających opodatkowaniu na terenie Polski nie wykazuje ich w deklaracji VAT-7 dla podatku od towarów i usług.

Ad. 3
Zgodnie z treścią art. 86 ust. 8 pkt 1 cyt. ustawy o VAT podatnik ma również prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.Z powyższego wynika, że podatek związany z w/w usługami (których nie wykazuje się w deklaracji rozliczeniowej) podlega odliczeniu na zasadach ogólnych oraz zwrotowi w trybie określonym w art. 87 ust. 4 pkt 2 i ust. 5 cyt. ustawy o VAT , tj. na umotywowany wniosek podatnika w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. Zatem podstawą dokonania w tym przypadku zwrotu podatku naliczonego będzie każdorazowo umotywowany wniosek podatnika.

Ad. 4
Zgodnie z art. 87 ust. 5 cyt. ustawy o VAT na umotywowany wniosek podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i nie dokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, w terminie określonym w ust. 4 tj. w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia.

Jak wynika z treści cyt. art. 87 ust. 5 zwrot podatku naliczonego przysługuje podatnikowi nie dokonującemu sprzedaży opodatkowanej na jego umotywowany wniosek, w przypadku gdy podatnik ten dokonuje dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju. Zatem zdaniem tut. organu podatkowego podstawowym argumentem do wnioskowania o zwrot podatku w w/w sytuacji będzie właśnie wniosek podatnika wskazujący fakt dokonywania dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju, gdyż z samej deklaracji rozliczeniowej, przy braku sprzedaż opodatkowanej, nie będzie wynikało prawo podatnika do otrzymania zwrotu podatku naliczonego.

Ad.5
Z żadnego z aktualnie obowiązujących przepisów w zakresie podatku VAT nie wynika obowiązek posiadania przez podatnika, wystawiającego fakturę dla kontrahenta zagranicznego, pisemnego potwierdzenia od kontrahenta wspólnotowego lub urzędu skarbowego o nadaniu numeru identyfikacyjnego VAT UE w innym kraju niż Polska.

Jednak wystawiając fakturę stwierdzającą dokonanie świadczenia usług, o których mowa w art. 27 ust. 3 pkt 2 należy pamiętać, iż faktura ta zgodnie z § 30 ust. 4 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów, winna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju.

W myśl uregulowań zawartych w art. 97 ust. 17, ust. 18, ust. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), potwierdzenia zidentyfikowania lub niezidentyfikowania określonego podmiotu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju dokonuje biuro wymiany informacji o podatku VAT lub naczelnik urzędu skarbowego. Ponadto potwierdzaniem w/w informacji zajmuje się Ośrodek Zamiejscowy Biura Wymiany Informacji o VAT Ministerstwa Finansów w Koninie ul. Poznańska 46, 62-510 Konin, do którego w celu uzyskania informacji należy złożyć wniosek na specjalnym druku VAT-ID.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że weryfikacji numeru podatnika z innego kraju członkowskiego UE można dokonać na stronie internetowej Komisji Europejskiej
http://www.europa.eu.int/comm/taxation_customs/vies/en/vieshome.htm/
Na tej stronie podatnik może sprawdzić poprawność i ważność numerów identyfikacji VAT swego kontrahenta.

Ad. 6
Zgodnie z art. 100 cyt. ustawy o VAT zarejestrowani jako podatnicy VAT UE ? podatnicy VAT oraz osoby prawne niebędące podatnikami, dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w rozumieniu art. 9-12 lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów towarów rozumieniu art. 13 ? SA obowiązani składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące o dokonanych wewnątwspólnotowych dostawach i wewnąrzwspólnotowych nabyciach towarów, za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym:

1) powstał obowiązek podatkowy z tytułu wewnatrzwspólnotowego nabycia towarów ? w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów,
2) powstał obowiązek z tytułu wewnatrzwspólnotowej dostawy towarów ? w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów.

Jak wynika z powyższego obowiązek składania informacji podsumowujących, o których mowa w art. 100 cyt. ustawy o VAT nie dotyczy świadczenia usług poza terytorium kraju na terenie krajów UE, gdyż czynność ta nie stanowi ani wewnatrzwspólnotowego nabycia towarów ani wewnatrzwspólnotowej dostawy towarów.

Ad. 7 i 8
W związku w/w pismem uzupełniającym Strony , w tej części zapytanie pozostawiono bez odpowiedzi.

Jednocześnie tut. organ podatkowy dodatkowo informuje, że dnia 25 czerwca 2004 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 145, poz. 1541). Zgodnie z treścią § 4a ust. 1 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zmienionego cyt. rozporządzeniem z dnia 23 czerwca 2004 w przypadku usług doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.1) i usług w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2) świadczonych na rzecz:

1) osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub
2) podatników lub podatników podatku od wartości dodanej, mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę

- miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności ? stały adres lub miejsce zamieszkania.

Natomiast zgodnie z ust. 2 § 4a w/w rozporządzenia w przypadku gdy nabywcą usług, o których mowa w ust. 1, świadczonych przez podatnika jest podatnik podatku od wartości dodanej, przepis ust. 1 pkt 2 stosuje się, pod warunkiem że podatnik wykaże na fakturze dokumentującej wykonanie tych usług numer, pod którym nabywca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika