Czy można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej poniesione koszty w zakresie przystosowania mieszkania (...)

Czy można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej poniesione koszty w zakresie przystosowania mieszkania dla osoby niepełnosprawnej ?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź- Widzew uznaje za prawidłowe Państwa stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 07.02.2007r.

Wnioskiem z dnia 07.02.2007r. wystąpili Państwo o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w kwestii odliczenia w uldze rehabilitacyjnej poniesionych kosztów w zakresie przystosowania mieszkania dla potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że jesteście Państwo rodzicami niepełnosprawnego dziecka posiadającego orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. W związku z niepełnosprawnością dziecka chcecie Państwo ponieść wydatki w zakresie przystosowania mieszkania /kosztem powierzchni kuchni/ dla potrzeb niepełnosprawnego dziecka, tj.:

Porady prawne

- wykonanie wylewki, ścianki działowej z płyt kartonowo-gipsowych,

- wyłożenie ścian i podłoża glazurą, terakotą, wykonanie brodzika z glazury,

- wyłożenie ścian płytami przeciwwilgociowymi,

- zakup i instalacja gazowego ogrzewacza wody, umywalki i muszli WC, armatury, instalacji i przyłączy wodno-kanalizacyjnej i drzwi.

W złożonym wniosku przedstawili Państwo własne stanowisko zgodnie z którym wykonanie ww modernizacji jest niezbędne do normalnego funkcjonowania syna i sprawowania nad nim opieki.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ? w brzmieniu obowiązującym w 2007 r.) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c, oraz art. 30e stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Wydatki na cele rehabilitacyjne które podlegają odliczeniu od dochodu zostały wymienione w art. 26 ust 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wśród wydatków które podlegają odliczeniu od dochodu w ramach ulgi na cele rehabilitacyjne wymieniono w pkt 1 wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Zgodnie z art. 26 ust. 7b wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Wysokość wydatków na cele określone w ust. 7a ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z wyjątkiem wydatków, o których mowa w ust. 7a pkt 7, 8 i 14 ? art. 26 ust. 7c

Warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

1) orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub

2) decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo

3) orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Przepisy ust. 7a-7d i ust. 7g stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe - jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9.120 zł.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że mieszkanie Państwa nie spełnia standardów przewidzianych dla osób niepełnosprawnych gdyż brak jest w nim łazienki i WC w związku z czym zamierzacie Państwo dokonać modernizacji mieszkania w wyniku której powstaną oba te pomieszczenia. Tym samym chcecie Państwo ułatwić wykonywanie czynności życiowych syna Jakuba (13 lat w 2007r), u którego w związku z niepełnosprawnością występują ograniczenia ruchowe.

Przepis art. 26 ust. 7a nie określa szczegółowo jakiego rodzaju są to wydatki, określa natomiast dwa rodzaje wydatków na: adaptację mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności oraz wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Z literalnego brzmienia ?adaptacja? oznacza przystosowanie do innego użytku, przeróbkę dla nadania innego charakteru (Słownik Języka Polskiego tom I pod redakcją prof. dr Mieczysława Szymczaka, Warszawa 1978). Adaptacja mieszkania lub budynku oznacza, zatem przeróbkę mającą nadać mu inny charakter, przystosować do innego użytku. Natomiast wyposażenie mieszkania/budynku to nadanie mu rzeczowych elementów zwiększających jego walory użytkowe. Zakres prac adaptacyjnych bądź prac związanych z wyposażeniem lokalu/budynku musi być przeprowadzony stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności podatnika i musi być związany z rodzajem niepełnosprawności. Przeprowadzone prace adaptacyjne mają ułatwiać osobie niepełnosprawnej funkcjonowanie w danym budynku lub lokalu mieszkalnym, ale nie ogólnie zapewniać lepszy komfort mieszkania. Przez adaptacje należy rozumieć takie przystosowanie mieszkania lub budynku mieszkalnego, które umożliwi lub ułatwi życie w nim osoby niepełnosprawnej. Za wydatki takie można uznać wydatki poniesione na np. likwidację barier architektonicznych, budowę podjazdów dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, ?poszerzenia drzwi?, likwidację progów, założenia okien zamykanych z niskiego poziomu, położenie terakoty antypoślizgowej, likwidacje wanny i założenie brodzika ze specjalnym siedziskiem dla osób niepełnosprawnych ruchowo, założenia ?wiszącego? sedesu oraz umywalki ?bez nogi? umożliwiających swobodne podjechanie wózkiem, także montaż wszelkiego rodzajów uchwytów, specjalnych baterii dla osób z niepełnosprawnymi dłońmi, montaż drzwi przesuwnych itd.

Stosownie zatem do wyżej przedstawionego stanu faktycznego, wydatki związane z powstaniem łazienki i WC dla potrzeb niepełnosprawnego syna będą stanowić podstawę do odliczenia od dochodu w ramach wydatków na cele rehabilitacyjne oczywiście przy spełnieniu określonych ustawą warunków.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika