Czy przysługuje prawo do odliczenia kosztów uzyskania przychodów od zaległego wynagrodzenia wyegzekwowanego (...)

Czy przysługuje prawo do odliczenia kosztów uzyskania przychodów od zaległego wynagrodzenia wyegzekwowanego przez komornika sądowego ?

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź- Widzew uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 24.03.2006r.

Wnioskiem z dnia 24.03.2006r. wystąpił Pan o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w następującej kwestii:

? czy w przypadku otrzymania PIT-11 z uwzględnionymi kosztami uzyskania przychodów, koszty te mogę odliczyć w zeznaniu rocznym.

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w okresie kwiecień - grudzień 2005r. wyegzekwowane zostały przez komornika sądowego na podstawie prawowitej ugody od byłego pracodawcy zaległe wynagrodzenie wraz z odsetkami, z którego pracodawca się nie wywiązał. Przedstawiając własne stanowisko uważa Pan, że przysługiwałoby Panu prawo do odliczenia w zeznaniu rocznym kosztów uzyskania przychodów, gdyż dotyczą one wynagrodzenia ze stosunku pracy.

Tutejszy organ podatkowy nie podziela Pana poglądu.

Kwestia naliczenia, poboru i odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych uregulowana została w przepisach zawartych w ustawie z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Na podstawie art. 1 pkt 25 ustawy z dnia 18.11.2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 263, poz. 2619) z dniem 01.01.2005 r. dodano do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 42e, który nałożył na komorników sądowych obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych osobom fizycznym, wyegzekwowanych kwot wynikających ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy. Zgodnie, bowiem z ust. 1 tego artykułu, w przypadku gdy za płatnika, o którym mowa w art. 31 tej ustawy (tj. zakład pracy), wypłaty świadczeń dokonuje komornik sądowy lub podmiot niebędący następcą prawnym płatnika, przejmujący jego zobowiązania wynikające ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, jest on obowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy obliczonej według stawki 19%. Komornik, na podstawie art. 42e ust. 2 tej ustawy, przy obliczaniu zaliczki od wypłacanych wierzycielowi kwot zaległego wynagrodzenia uwzględnia koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1 tej ustawy (tj. w kwocie wynoszącej w 2005 r. 102,25 zł) oraz składki na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt. 2 lit. b) tej ustawy, potrącone w danym miesiącu, zgodnie z odrębnymi przepisami. Ponadto, stosownie do art. 42e ust. 3 w/w ustawy zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust. 1 i 2 zmniejsza się o kwotę, o której mowa w art. 32 ust. 3 tej ustawy (tj. o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej, która w 2005 r. wynosi 44,17 zł) oraz kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w danym miesiącu, zgodnie z odrębnymi przepisami, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2 w/w ustawy.

Niemniej jednak w Pana przypadku pracodawca dokonywał wypłat wynagrodzenia za rok 2002 pomniejszając osiągnięte dochody o koszty uzyskania przychodu w myśl art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2002r. Należna prowizja od obrotu, o którą ubiegał się Pan od byłego pracodawcy przed sądem była składnikiem wynagrodzenia podstawowego, a więc została pomniejszona o przedmiotowe koszty uzyskania przychodu, co uniemożliwia Panu ponowne uwzględnienie kosztów uzyskania przychodu z tytułu wyegzekwowanej części wynagrodzenia.

Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Widzew uznał stanowisko wyrażone we wniosku - za nieprawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika