Czy ulga uczniowska przyznana w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej w formie (...)

Czy ulga uczniowska przyznana w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej w formie ryczałtu ewidencjonowanego może być odliczana również od podatku dochodowego, z tyt. wynagrodzenia za pracę i zasiłku chorobowego. Od czerwca 2003r. zawiesiłem działalność gospodarczą, z uwagi na pracę zawodową.

Mimo likwidacji z dniem 1 stycznia 2004r. ulgi szkoleniowej, ustawa z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw ? Dz. U. z 2003r. Nr 202, poz. 1956 ze zm., zawiera przepisy przejściowe, umożliwiające dalsze korzystanie z ulgi uczniowskiej, do której nabyto prawa do końca 2002r.

Dla podatników rozliczających się w formach zryczałtowanych szczegółowe zasady udzielania ulgi uczniowskiej zostały uregulowane w art. 53 ust.1 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998r. Nr 144, poz. 930 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2004r., zgodnie z którym podatnicy opłacający zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, mogą korzystać z ulgi uczniowskiej, polegającej na obniżeniu zryczałtowanego podatku dochodowego od następnego miesiąca, w którym wydano decyzje o jej przyznaniu, aż do jej wyczerpania (do czasu odliczenia pełnej kwoty ulgi od podatku).

Porady prawne

Ustawodawca nie wprowadził jednak ograniczenia co do możliwości odliczenia ulgi wyłącznie od podatku przypadającego od dochodów z działalności gospodarczej, dlatego w przypadku zaprzestania prowadzenia działalności, (np. w związku z podjęciem pracy zawodowej), nie wykorzystana ulga lub część ulgi może być odliczona od podatku dochodowego z innych źródeł niż działalność gospodarcza, (np. od podatku dochodowego od wynagrodzeń).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika