Czy w przypadku czynności wykonywanych formalnie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na (...)

Czy w przypadku czynności wykonywanych formalnie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na terenie Wielkiej Brytanii ale w warunkach zbliżonych do stosunku pracy część dochodów uzyskanych z tego tytułu ze zwolnienia oraz czy w powyzszej sytuacji mozna odliczać koszty uzyskania przychodów jak ze stosunku pracy ?

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 30.06.2007r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dn. 06.06.2007r.

W dniu 11.06.2007r. wpłynął do tut. Urzędu Pana wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w 2006r. podjął Pan pracę w Wielkiej Brytanii w myjni samochodowej. Praca ta była wykonywana w ramach ?samozatrudnienia?, tzn. firma brytyjska narzuciła obowiązek zarejestrowania się jako podmiot gospodarczy, podstawą wypłaty wynagrodzenia nie była lista płac, lecz rachunki wystawiane w Pana imieniu przez zatrudniająca firmę, na których figurował Pan jako sprzedawca usługi. W złożonym wniosku podkreśla Pan, iż czynności wykonywane w ramach działalności gospodarczej miały charakter zbliżony do stosunku pracy, ponieważ praca była wykonywana wg ustalonego grafiku, pod nadzorem, choć formalnie nie było zawartej umowy o pracę.
W powyższym stanie faktycznym wystąpił Pan z pytaniem, czy skorzystanie ze zwolnienia części dochodów zagranicznych z opodatkowania oraz odliczenie kosztów uzyskania przychodów było prawidłowe?
Wg Pana stanowiska przysługuje Panu zwolnienie części dochodów uzyskanych w Wielkiej Brytanii, jak również możliwość potrącenia przychodu o koszty uzyskania przychodu.
Art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r. stanowił, iż wolna od podatku jest część dochodów osób objętych nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej, w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca; zwolnienie dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet. Norma art. 1 pkt 14 lit. a) tiret drugie ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006r. Nr 217, poz. 1588) nadał ww. przepisowi nowe brzmienie - od dnia 01.01.2007r. wolna od podatku jest część dochodów osób objętych nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy, w kwocie odpowiadającej 30 % diety, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju. Jednocześnie art. 20 ww. ustawy nowelizującej stanowi, iż powyższa zasada odnosi się także do przychodow uzyskanych w 2006r., chyba że kwota dochodu korzystającego ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osob fizycznych w brzmieniu do 31.12.2006r., jest wyższa niż wynikająca z zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 20 cytowanej ustawy w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.Analiza art. 21 ust. 1 pkt 20 powołanej ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r. jak i po tej dacie wskazuje jednoznacznie, iż jedną z p rzesłanek zastosowania zwolnienia, o którym mowa w tym przepisie, jest istnienie stosunku pracy.

Porady prawne

W przedstawionym stanie faktycznym nie doszło do zawiązania tego stosunku, a praca była wykonywana w ramach świadczenia usług w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Tak więc nie można skorzystać ze wspomnianego zwolnienia, pomimo, iż czynności wykonywane w ramach działalności gospodarczej miały charakter zbliżony do stosunku pracy. Podobnie przedstawia się kwestia związana ze stosowania kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 2 pkt 1 cytowanej ustawy. W tym przypadku również kluczową sprawą jest ustalenie istnienia stosunku pracy. Jeżeli nie było zawartej umowy o pracę, a praca była wykonywana jako świadczenie usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej to nie można skorzystać z prawa do obniżenia przychodu o kwoty wynikające z ww. przepisu.

Podsumowując ? w przedstawionym stanie faktycznym nie ma podstaw do zastosowania zwolnienia, o który mowa w art. 21 ust. 1 pkt 20 powołanej ustawy ani do obniżenia przychodu stosownie do art. 22 ust. 2 pkt 1 cytowanej ustawy, ponieważ czynności mycia aut w myjni samochodowej nie były dokonywane w ramach stosunku pracy lecz w ramach usługi świadczonej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, a fakt, iż czynności te były wykonywane w warunkach zbliżonych do stosunku pracy nie ma znaczenia.
Z uwagi na powyższe postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika