Czy wydatki na zakup wyposażenia wynajmowanego mieszkania np. lodówka pralka. telewizor lub meble stanowią (...)

Czy wydatki na zakup wyposażenia wynajmowanego mieszkania np. lodówka pralka. telewizor lub meble stanowią koszt uzyskania przychoów ? Wg podatniczki, tak.

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew:

uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w pkt 2 złożonego wniosku w sprawie interpretacji dotyczącej przepisów prawa podatkowego z dnia 05.04.2005r.

Z przedstawionego w pkt 2 wniosku stanowiska wynika, iż wydatki na zakup wyposażenia wynajmowanego mieszkania, np. lodówka, pralka, telewizor lub meble stanowią wg Pani koszt uzyskania przychodów, ponieważ zakup ww. sprzętów ma na celu podniesienie standardu mieszkania, a jednocześnie uzyskanie wyższej kwoty czynszu z tytułu najmu, czyli osiągnięcia wyższego przychodu.

Porady prawne

Odnosząc się do powyższej kwestii Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź ? Widzew stwierdza , co następuje:

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z powyższego wynika więc, iż nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika stanowią koszt uzyskania przychodów.

Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów musi zachodzić związek przyczynowo ? skutkowy miedzy wydatkiem a przychodem, tj. poniesienie wydatku winno mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.Sprzęty nabyte przez Panią dla polepszenia standardu wynajmowanego lokalu (pralka, lodówka, meble, telewizor) podlegają ogólnym regułom amortyzacji określonym w niżej powołanych przepisach.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych amortyzacji podlegają wymienione w pkt. 1-3 składniki majątku, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu, zwane środkami trwałymi. Zgodnie zaś z art. 22d ustawy podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wymienionych składników majątku, których wartość początkowa , określona według zasad zwartych w art. 22g, nie przekracza 3.500,- zł. Wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.

Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie Stawek amortyzacyjnych (stanowiącym załącznik do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) i zasad, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, z zastrzeżeniem art. 22j ?22ł ustawy.

Wobec wyżej powołanego przepisu prawa podatkowego oraz stanu faktycznego przedstawionego w pkt 2 wniosku z dnia 05.04.2005r. ? wydatki poniesione na zakup wyposażenia wynajmowanego mieszkania - może Pani zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów uzyskiwanych z najmu chyba, że wyposażenie będzie stanowiło środek trwały podlegający amortyzacji to kosztem uzyskania przychodów będą odpisy amortyzacyjne.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika