Czy uzyskane odszkodowanie z tytułu umowy ubezpieczenia autocasco, związane z utratą przedmiotu leasingu (...)

Czy uzyskane odszkodowanie z tytułu umowy ubezpieczenia autocasco, związane z utratą przedmiotu leasingu stanowi przychód?

Z przedstawionego we wniosku stanowiska wynika, iż uzyskane odszkodowanie z tytułu umowy ubezpieczenia autocasco, związane z utratą przedmiotu umowy leasingu, będzie stanowiło przychód.

Odnosząc się do powyższej kwestii Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź ? Widzew stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. W myśl art. 14 ust. 3 pkt 3a cytowanej ustawy do przychodu, o którym mowa w ust. 2 nie zalicza się zwróconych innych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. W oparciu o powyższe, w związku z kradzieżą przedmiotu leasingu Podatnik poniósł wydatek dotyczący przedterminowej spłaty należności leasingowych, który nie stanowi kosztów uzyskania przychodów. Od tego rodzaju ryzyka (kradzieży) omawiany przedmiot leasingu został jednak ubezpieczony. Otrzymane odszkodowanie, do wysokości ww. kosztów, należy zatem potraktować jako zwrot wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, i do tej kwoty odszkodowanie to nie stanowi w świetle art. 14 ust.3 pkt 3a w/w ustawy, przychodu z działalności gospodarczej. Jedynie więc nadwyżka odszkodowania nad poniesionymi ww. wydatkami stanowi przychód podatkowy z chwilą jego otrzymania (wpływu na rachunek bankowy lub wypłaty gotówkowej) zgodnie z postanowieniami art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na podstawie powyższego stanowisko Podatnika zawarte w zapytaniu należy uznać za nieprawidłowe, gdyż otrzymane odszkodowanie należy tylko w części zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej.

Porady prawne

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika