Czy nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przez Spółdzielnię Mieszkaniową (...)

Czy nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przez Spółdzielnię Mieszkaniową w drodze licytacji komorniczej, potwierdzone postanowieniem Sądu podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w drodze licytacji komorniczej nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej. Nabycie powyższe nastąpiło w drodze postanowienia Sądu. Spółdzielnia Mieszkaniowa wyraża we wniosku stanowisko, iż z chwilą przybicia w drodze licytacji komorniczej, potwierdzonej następnie postanowieniem Sądu nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego i w związku z powyższym powstał obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% od ceny nabycia.

Tutejszy organ podatkowy podziela powyższe stanowisko. Stosownie bowiem do brzmienia przepisu art. 1 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają orzeczenia sądów jeżeli wywołują takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 ww. przepisu, tj. w omawianym przypadku umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych.

Porady prawne

Obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 3 cyt. wyżej ustawy z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu o nabyciu w drodze licytacji przedmiotowego prawa do lokalu. Podstawą opodatkowania ? zgodnie art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy jest wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. Stosownie zaś do zapisu art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy do powyższego nabycia prawa do lokalu mieszkalnego należy zastosować stawkę podatku w wysokości 2%.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika