Czy otrzymane dofinansowanie do studiów podyplomowych stanowi przychód ze stosunku pracy i powinno (...)

Czy otrzymane dofinansowanie do studiów podyplomowych stanowi przychód ze stosunku pracy i powinno byc podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 18.04.2005r.

W dniu 18.04.2005r. złożył Pan wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:W 2004r. uzyskał Pan świadczenie pieniężne poniesione za Pana jako pracownika przez pracodawcę (...) z tytułu dofinansowania do Podyplomowego Studium Zarządzania Bezpieczeństwem na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. (...) zobowiązał się do pokrycia 75% opłaty za w/w Studium, co stanowiło kwotę 3.893,25 zł.(załączono umowę zawartą w dniu (...)Dofinansowania dokonano na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 ze zm.) Uważa Pan, że w/w świadczenie nie stanowi źródła przychodu w świetle art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)

Porady prawne

Zgodnie z art. 12 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Z załączonej umowy nr (...) zawartej w dniu (...) pomiędzy Panem a (...) wynika, że na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 ze zm.) pracodawca wyraził zgodę wyłącznie na dofinansowanie do Podyplomowego Studium Zarządzania Bezpieczeństwem na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i zobowiązał się do pokrycia 75% opłaty za w/w Studium, co stanowiło kwotę 3.893,25 zł.

Zakres świadczeń przysługujących pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe został zróżnicowany w zależności od formy kształcenia oraz faktu, czy pracownik podjął naukę na podstawie skierowania zakładu pracy.

Pracownikom, którzy podjęli naukę w formach pozaszkolnych (studia podyplomowe), bez skierowania zakładu pracy ? na podstawie § 11 cytowanego rozporządzenia ? przysługują jedynie: urlop bezpłatny i zwolnienie z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia między pracodawcą a pracownikiem. Oznacza to, ze jeżeli pracodawca opłaca (częściowo lub w całości) koszty dokształcania w formach pozaszkolnych pracownikowi, któremu nie udzielił skierowania nie ma podstaw do zastosowania zwolnienia tego świadczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Jednocześnie tut. organ zauważa, że dopiero w 2005r. pracodawca na podstawie umowy z dnia (...) nr (...) wyraził zgodę na podjęcie nauki przez Pana na zaocznym Dwusemestralnym Podyplomowym Studium Zarządzania Bezpieczeństwem zorganizowanym przez Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego w roku akademickim 2004/2005.

W związku z powyższym dofinansowanie do Podyplomowego Studium Zarządzania Bezpieczeństwem na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego (pokrycie 75% opłaty za naukę w formie pozaszkolnej) w 2004r. nie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem postanowiono, jak w sentencji.Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika