Czy podlega opodatkowaniu nieodpłatne lub częściowo odpłatne przekazanie pracownikom biletów na (...)

Czy podlega opodatkowaniu nieodpłatne lub częściowo odpłatne przekazanie pracownikom biletów na imprezy kulturalno-oświatowe, finansowanych ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 2, art. 8 ust. 1 i 2, art. 86 ust. 1, art. 88 ust. 1 pkt 2, ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ? Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dnia 31.10.2006 r. znak FK.III.0715-87/06 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 2.11.2006 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek Strony w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika. We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Porady prawne

Jednostka realizuje działalność socjalną na podstawie ustawy z dnia 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.). Zakresem ww. ustawy objęte są m.in. wydatki na zakup biletów do kina, teatru, a wystawy i inne imprezy o charakterze kulturalno-oświatowym. Powyższe wydatki są finansowane dwojako:

    - nieodpłatnie, wówczas całość finansowana jest z funduszu socjalnego,
    - częściowo, gdy część wydatku pokrywana jest przez pracownika, a część finansowana z funduszu.

Pytanie Wnioskodawcy brzmi:

    - czy nieodpłatne finansowanie np. zakupu biletów nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
    - czy w przypadku częściowej odpłatności przez pracowników właściwe jest potraktowanie tej czynności jako odsprzedaż usług i naliczenie podatku należnego oraz odliczenie podatku naliczonego?

Zdaniem Wnioskodawcy, działalność socjalna związana jest z prowadzeniem przedsiębiorstwa i czynności nieodpłatnego świadczenia usług z funduszu świadczeń socjalnych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Tym samym nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytych towarów i usług. Natomiast w przypadku częściowej odpłatności, czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem na zasadach ogólnych i w tym zakresie przysługuje prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu potwierdza prawidłowość stanowiska przedstawionego przez Stronę.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W świetle art. 7 ust. 2 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

    1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
    2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
    - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Stosownie do przepisu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz odbiorcy, które nie stanowi dostawy towarów. Zgodnie z kolei z regulacją zawartą w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT jako odpłatne świadczenie usług traktuje się nieodpłatne świadczenie usług niebędace dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.

Na podstawie przepisu art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie uznaje się za koszty uzyskania przychodu wydatków na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Natomiast art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT stanowi, iż obniżenia lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym z wyłączeniem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Jednakże zgodnie z art. 88 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT ustawodawca wyłączył spod ww. ust. 1 pkt 2 tego artykułu wydatki związane z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, jeżeli czynności te zostały opodatkowane.

Uwzględniając powyższy stan prawny oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, iż w przypadku nieodpłatnego przekazania zakupionych biletów do kina, teatru, na wystawy i inne imprezy kulturalno-oświatowe, finansowanych w całości lub w części z ZFŚS, zastosowanie znajdą przepisy art. 8 ust. 2 oraz art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, czyli świadczenia te w tej części nie będą podlegały opodatkowaniu. Natomiast odpłatne świadczenie na rzecz pracownika stanowi świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT na ogólnych zasadach, przy czym podstawę opodatkowania stanowi wyłącznie kwota otrzymana od odbiorcy usługi.

Prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur stwierdzających zakup ww. usług będzie przysługiwało w takiej części w jakiej dotyczy sprzedaży opodatkowanej. Bowiem art. 86 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika