Czy ziemia rolna przekazana córce w formie darowizny podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od (...)

Czy ziemia rolna przekazana córce w formie darowizny podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Pismem z dnia 4 maja 2007 r. wystąpił Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od spadków i darowizn.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że w 2006 roku zakupił Pan ziemię rolną, którą zamierza Pan przekazać w 2007 roku w formie darowizny córce. W związku z tym wystąpił Pan z zapytaniem, czy przedmiotowa darowizna podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Pana zdaniem darowizna ta będzie zwolniona z podatku od spadków i darowizn.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego, Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy uznaje stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

Porady prawne

Na podstawie art. 4a ust. 1 i 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. Nr 142 , poz.1514 ze zm.) zwalnia się od tego podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Ponieważ, zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, obdarowaną będzie Pana zstępna, a umowa przenosząca własność nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego - na podstawie art. 158 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), umowa ta będzie zwolniona z podatku od spadków i darowizn.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym na dzień udzielenia odpowiedzi.

Jednocześnie wskazuję, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest dla podatnika wiążąca. Interpretacja ta jest jednak wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, o czym stanowi art.14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Ponadto informuję, że wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie załatwiony odrębnym postanowieniem.

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w terminie 7 dni, od dnia doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika