Czy zobowiązania podatkowe powstałe w 1999 r. powinny ulec przedawnieniu?

Czy zobowiązania podatkowe powstałe w 1999 r. powinny ulec przedawnieniu?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z 2005 r. tekst jednolity z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pani .............................. zam. w ..................................... z dnia 30 maja 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 30 maja 2006 r. Podatnik złożył w tutejszym Urzędzie Skarbowym wniosek o wydanie pisemnej informacji w zakresie i sposobie stosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym, w przedmiocie przedawnienia zobowiązań podatkowych.

Wnioskodawczyni uważa, że jej zobowiązania za 1999 r. powinny ulec przedawnieniu. Zajmując własne stanowisko w sprawie Podatnik podaje,że zgodnie z Ordynacją podatkową zobowiązania podatkowe przedawniają się z upływem 5 lat , licząc od końca roku kalendarzowego w którym upłynął termin płatności podatku.

W związku z powyższym Strona stwierdziła, że jej zobowiązania za 1999 r. powinny ulec przedawnieniu co spowodowałoby uchylenie zajęcia emerytury.

Po przeanalizowaniu, w świetle obowiązujących przepisów prawa, przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Malborku wskazał jak niżej:

Stosownie do zapisów treści art. 70 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz.U. Z 2005 r. Nr 8, poz60 z 2005 r. tekst jednolity z późn. zm.) zmienionego art. 1 pkt 34 lit. b) ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 143, poz 1199), oraz art 21 tej ustawy wyjaśnia sie co następuje:

  1. Ustawa z dnia 30 czerwca 2005 r. o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 143, poz. 1199) zmieniła art. 70§ 4 nadając drugiemu zdaniu tego przepisu następującą treść: ,, Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny.', przy czym zdanie pierwsze § 4 nie uległo zmianie.

  2. Z wykładni literalnej przepisu art. 70§ 4 ustawy - ordynacja podatkowa wynika, iż skutek w postaci przerwania biegu terminu przedawnienia wywołuje każdy zastosowany środek egzekucyjny, o którym podatnik został powiadomiony. Bieg terminu przedawnienia może więc być wielokrotnie przerywany.
    Zauważyć należy, że w stanie prawnym obowiązującym w okresie 1 stycznia 1998 r. - 31 sierpnia 2005 r. zobowiązanie podatkowe nie ulegało przedawnieniu bez względu na czas trwania i sposób prowadzenia tego postępowania egzekucyjnego ( dopiero po zakończeniu postępowania egzekucyjnego termin przedawnienia biegł na nowo, przy czym kolejne wszczęcie postępowania egzekucyjnego nie przerywało juz biegu terminu przedawnienia).

    Do przerwania biegu terminu przedawnienia , bez żadnych ograniczeń czasowych, wystarczające było zastosowanie chociażby jednego środka egzekucyjnego i to bez względu na efektywność jego zastosowania.
  3. Przepis art. 21 ustawy nowelizującej z dnia 30 czerwca 2005 r. stanowi, iż ,,Do przedawnienia zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje się przepis art. 70§4 ustawy wymienionej

  4. w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejsza ustawą.' Zgodnie z art. 27ustawy nowelizującej zmieniony przepis art. 70 § 4 ustawy - Ordynacji podatkowej wszedł w życie z dniem 1 września 2005 r.

Powołany przepis art. 21 ustawy nowelizującej jednoznacznie wprowadza zasadę bezpośredniego działania nowego prawa do stanów faktycznych istniejących w dniu 1 września 2005 r. Zatem z dniem 1 września 2005 r. przepis art. 70 § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa w nowym brzmieniu znajduje zastosowanie do przedawnienia zobowiązań podatkowych powstałych po dniu 1 września 2005 r. jak i tych zobowiązań, które powstały przed tą datą i istnieją w w dniu 1 września 2005 r.

Zrównane zostały więc reguły obliczania biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych powstałych w tych dwóch przedziałach czasowych, co równocześnie oznacza zastosowanie do przedawnienia zobowiązań, powstałych przed dniem 1 września 2005 r. nowych zasad, korzystniejszych dla zobowiązanego.

W przypadku kiedy postępowanie egzekucyjne istniejące w dniu 1 września jest w toku a zobowiązanie podatkowe powstało przed dniem 1 września 2005 r. i przed tą datą bieg terminu przedawnienia został przerwany w wyniku zastosowania środka egzekucyjnego (art. 70 § 4 Ordynacji w brzmieniu obowiązującym po dniu 1 stycznia 2003 r.) lub w wyniku zastosowania czynności egzekucyjnej (art. 70 § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa w brzmieniu obowiązującym do dnia 1 stycznia2003 r. ), to na podstawie nowego art. 70 § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z art. 21 ustawy nowelizującej, termin przedawnienia tego zobowiązania biegnie na nowo od dnia 1 września 2005 r.. Bieg terminu przedawnienia może być przerwany w wyniku zastosowania po dniu 1 września 2005 r. środka egzekucyjnego.

Reasumując więc, należy stwierdzić, że Pani zobowiązania podatkowe za 1999 r. w podatku od towarów i usług nie uległy przedawnieniu i nadal są wymagalne.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika