1. Nie można uznać, że spółka cywilna, mimo że została rozwiązana i wobec tego zaprzestała działalności (...)

1. Nie można uznać, że spółka cywilna, mimo że została rozwiązana i wobec tego zaprzestała działalności opodatkowanej, to jednak do daty dokonania czynności technicznej wykreślenia z rejestru, istniała jako podmiot prawa podatkowego.
2. Uprawnienie do zwrotu różnicy podatku może wynikać tylko z deklaracji prawidłowo złożonej przez istniejącego podatnika. Niemożność obniżenia podatku nie zwalnia jednak podatnika od ciążącego na nim obowiązku podatkowego, a dodatkowo powoduje, że podatek należny w całości staje się zobowiązaniem podatkowym. W przypadku rozwiązania spółki za zaległości podatkowe z tego tytułu odpowiadają osoby trzecie - wspólnicy.
3. Jeżeli podatnik (z jakichkolwiek względów) nie złoży prawidłowego rozliczenia przed wykreśleniem z rejestru podatników, to traci prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 13.01.2003 r. w sprawie opodatkowania przychodu uzyskanego z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej w 2003 roku wyjaśnia:

Opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne reguluje ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. 144, poz. 930 z 2000 r. ze zm.) - art. 1 tej ustawy.

Art. 4 ust. 1 pkt 1 wyżej powołanej ustawy szczegółowo określa rodzaje działalności uznawane, za działalność usługową, którą jest - pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 18 marca 1997 r., w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z 1999 r. i Nr 92 poz. 1045 z 2001 r. Nr 12, poz. 94 z zastrzeżeniem pkt 2 i 3). Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 4 wyżej wymienionej ustawy, działalność wytwórcza to działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

Art. 12 ust. 1 powyższej ustawy określa stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości:

  • 8,5% - dla przychodów z działalności usługowej - art. 12 ust. 1 pkt. 3 lit. b,
  • 5,5% - dla przychodów z działalności wytwórczej - art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a,
  • 17% - od przychodów wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy - art. 12, ust. 1 pkt 2.

W toku postępowania wyjaśniającego w dniu 10.03.2003 r. złożył Pan oświadczenie, że z określonych przedmiotów działalności gospodarczej w zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej prowadzona jest faktycznie działalność w zakresie wykonywania układów sterowania do maszyn i urządzeń oraz usługi w zakresie konserwacji i remontów maszyn.

Z przedłożonego zaświadczenia z dn. 01.02.1999 r. Głównego Urzędu Statystycznego o numerze identyfikacyjnym regon wynika, że Pana Zakład Elektromechaniczny 'E.' prowadzi działalność w zakresie - produkcji systemów do sterowania procesami przemysłowymi oznaczonych w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod nr PKD 3330 - Zgodnie z wyżej wymienionymi przepisami produkcja ta opodatkowana jest w/g stawki 5.5%.

Przychody z tyt. działalności gospodarczej wymienione w pkt 2 zapytania - wykonywanie w maszynach i urządzeniach prac montażowych i instalacyjnych związanych z modernizacją lub dostosowaniem do obowiązujących norm będą podlegały opodatkowaniu wg stawki 8,5%.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika