dotyczy zwolnienia z opodatkowania odsetek sygn: KW 005/16/2003

dotyczy zwolnienia z opodatkowania odsetek

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.), Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach w związku z zapytaniem o zaliczenie wydatków ponoszonych w czasie zawieszenia działalności gospodarczej za koszty uzyskania przychodów wyjaśnia:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Podatnik ma możliwość odliczenia od przychodów wszelkich kosztów, pod tym jednakże warunkiem, że mają one związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma, bądź może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu i związek o charakterze skutkowo - przyczynowym lub gospodarczym.

Porady prawne

Dla zaliczenia konkretnego wydatku do kosztu uzyskania przychodów niezbędne jest wyprowadzenie związku między wydatkiem, a osiągniętym przychodem. Istotne przy tym jest to, że ciężar dowodu tzn. - wykazanie, iż poniesiony w celu uzyskania przychodu spoczywa na podatniku, a zatem uznanie określonego wydatku za koszt uzyskania przychodu, wymaga, aby między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu zachodził związek polegający na tym, że poniesienie kosztu może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Należy jednak podkreślić, że więź między kosztem a przychodem powinna być z jednej strony wyraźnie widoczna, tzn. obiektywnie powinna istnieć możliwość osiągnięcia przychodu w wyniku poniesione kosztu.

Zatem nie osiągnięcie przychodu (tzn. brak skutku) nie oznacza, że dany wydatek nie może być uznany jako koszt poniesiony w celu osiągnięcia przychodu. Jeżeli wydatki poniesione przez podatnika w celu uzyskania przychodu zostały prawidłowo udokumentowane i zaewidencjonowane w prowadzonej podatkowej księdze przychodów i rozchodów w danym roku podatkowym podlegają one uwzględnieniu przy ustalaniu podstawy opodatkowania, jako koszty uzyskania przychodów, w którym zostały poniesione.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) spółka ma prawo obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Jeżeli spółka nie wykona w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym czynności podlegającej opodatkowaniu, podatek naliczany za ten okres zgodnie z art. 19 ust. 4 podlega rozliczeniu w najbliższym okresie, w którym czynności te zostaną wykonane nie później jednak niż w ciągu 36 miesięcy od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał fakturę. Warunkiem jest złożenie deklaracji podatkowej VAT-7 za okresy miesięczne w terminie określonym w art. 10 ust. 1 lub kwartalne w terminie określonym w art. 10 ust. 1 a cyt. ustawy o VAT.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika