dotyczy zwolnienia z opodatkowania odsetek sygn: KW/005/24/2003

dotyczy zwolnienia z opodatkowania odsetek

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z zapytaniem z dnia 14.07.2003 r. w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z używaniem samochodu prywatnego do celów służbowych - ?czy koszty te rozliczane są narastająco, czy tylko w okresie miesięcznym?, wyjaśnia:

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może dla potrzeb tej działalności używać samochodu będącego jej własnością nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych.

W tym przypadku stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2002 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wydatki (wydatki na ubezpieczenie, naprawę, zakup paliwa, części zamiennych opłaty za parkowanie, mycie, przegląd, itp.) związane z samochodem osobowym będą stanowiły koszty uzyskania przychodu tylko w tej części, która nie przekracza kwoty odpowiadającej iloczynowi liczby kilometrów faktycznego przebiegu - pojazdu oraz stawki za jeden kilometr przebiegu określony w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

W celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik ma obowiązek prowadzić ewidencje przebiegu pojazdu, wg obowiązującego wzoru - (obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 17 stycznia 2002 r. w sprawie stosowania wzoru, ewidencji przebiegu Dz. Urz. Ministra Finansów Nr 3, poz. 10), ewidencja przebiegu pojazdu powinna zawierać, co najmniej następujące rubryki:

  • nazwisko i imię, adres zamieszkania właściciela lub pracownika,
  • numer rejestracyjny pojazdu i pojemność silnika,
  • numer kolejny wpisu,
  • data wyjazdu,
  • opis trasy wyjazdu (skąd - dokąd),
  • cel wyjazdu,
  • liczbę faktycznie przejechanych kilometrów,
  • stawka za 1 km,
  • wartość, iloczyn stawki i liczby faktycznie przejechanych km,
  • podpis pracodawcy (w przypadku prowadzenia ewidencji przez pracownika).

Stosownie do pkt 14 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów stanowiących załącznik Nr 1 do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2000 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 116, poz. 1222 ze zm.) do kolumny 14 księgi wpisuje się między innymi wydatki z tytułu używania nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu, który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika. W kolumnie tej należy wpisać koszty po zakończeniu miesiąca na podstawie miesięcznego zestawienia poniesionych wydatków wynikających z faktur zawierających numer rejestracyjny tego pojazdu. Suma wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, w poszczególnych miesiącach ustalona od początku roku podatkowego nie może przekroczyć kwoty wynikającej z ewidencji przebiegu pojazdu za ten sam okres, to jest kwoty wynikającej z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach przez właściwego ministra.

Z przytoczonego przepisu wynika, że koszty eksploatacji samochodu nalicza się narastająco od początku roku. Po zakończeniu każdego m-ca ustala się limit wydatków zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów. W tym celu należy porównać dwie kwoty:

  • kwotę narastającą od początku roku, wynikającą z przemnożenia liczby kilometrów,
  • wynikających z ewidencji przebiegu pojazdu i stawki za jeden kilometr przebiegu, oraz
  • kwotę narastającą od początku roku, wynikającą z podsumowania faktur i rachunków dokumentujących faktyczne wydatki z tytułu używania samochodu.

Z powyższego wynika, że niewykorzystany limit wynikający z przemnożenia liczby kilometrów i stawki za 1 km. w jednym m-cu przechodzi na następne miesiące roku podatkowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika