Czy wypłacany pracownikom przez pracodawcę ekwiwalent za pranie odzieży ochronnej korzysta ze zwolnienia (...)

Czy wypłacany pracownikom przez pracodawcę ekwiwalent za pranie odzieży ochronnej korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005 r. Nr 8, poz. 60) w związku z art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe i wypłacany pracownikom przez pracodawcę ekwiwalent za pranie odzieży ochronnej korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Porady prawne

W dniu 19.05.2005 r. pani Danuta K. złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wnioskująca, w oparciu o zarządzenie właściciela apteki wydanym na podstawie przepisów kodeksu pracy, tj. z art. 237 kodeksu pracy, wypłaca w 2005 r. pracownikom ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży ochronnej (roboczej). Przedmiotowa odzież ochronna przyznawana jest pracownikom na podstawie zarządzenia właściciela apteki wydanego również na podstawie przepisów kodeksu pracy). W związku z powyższym zwróciła się pani z zapytaniem, czy w stanie prawnym obowiązującym w roku 2005 ekwiwalenty pieniężne wypłacane pracownikom za pranie odzieży roboczej traktować należy jako przychód pracownika podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Płatnik przedstawił następujące stanowisko odnośnie powyższego zapytania - zdaniem wnioskującej wypłacany ekwiwalent, przysługujący na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, zaliczany jest do kosztów uzyskania firmy i nie jest zaliczany do świadczeń pracowniczych opodatkowanych podatkiem dochodowym - jak wynagrodzenie pracownika. W powyższym wnioskująca nie ma jednak pewności co do prawidłowości postępowania i czy takie ekwiwalenty podlegają jednak opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, stwierdza, iż w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajduje przepis art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Wszedł on w życie z dniem 1.01.2005 r. mocą regulacji ustawy z dnia 18.11.2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 263, poz. 2619). Stosownie do zmienionej regulacji, wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Zgodnie z art. 2377 i art. 2379 (zawartym w dziale dziesiątym: Bezpieczeństwo i Higiena Pracy) ustawy z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.), pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, jeśli własna odzież pracownika może ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu, lub jeśli wymagają tego procesy technologiczne, sanitarne oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. W sytuacji, gdy pracodawca nie może zapewnić pracownikowi prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego, w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika.

W związku z powyższym, uwzględniając okoliczności przedstawione w piśmie oraz przytoczone przepisy prawa, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie informuje, iż świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, wypłacone pracownikom na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedmiotowa interpretacja, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika