dotyczy opodatkowania diet otrzymywanych przez członków organów spółki

dotyczy opodatkowania diet otrzymywanych przez członków organów spółki

Działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1.09.2005 r. w sprawie dotyczącej opodatkowania diet członkom organów spółki jest nieprawidłowe.

Porady prawne

W dniu 1.09.2005 r. spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania diet wypłacanych członkom organów spółki. Wnioskodawca złożył oświadczenie, iż w powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, nie jest prowadzona kontrola podatkowa oraz nie jest prowadzone postępowanie przed sądem administracyjnym. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż spółka wypłaca członkom organów spółki diety. Osoby te wybierane są jako przedstawiciele samorządu pielęgniarek i położnych na posiedzeniach Okręgowych Rad Pielęgniarek i Położnych i pełnią te funkcje społecznie. Spółka wypłaca przedmiotowe diety w kwocie brutto. W związku z powyższym spółka zwróciła się z zapytaniem, czy wypłacane członkom organów spółki diety są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem spółki, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, cyt. 'można wypłacać członkom organów kwoty brutto diet'.

Podstawową kwestią dla rozstrzygnięcia sprawy jest określenie źródeł przychodów członków organów spółki pod kątem przepisów podatkowych. Kwestię powyżej opisaną regulują przepisy ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do zasady wyrażonej w art. 9 ust. 1 powołanej powyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 17 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku są diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 2.280 zł. Obowiązujące ustawodawstwo nie definiuje w ogóle pojęcia obowiązków obywatelskich i społecznych. W tym zakresie zatem odnieść należy się do funkcjonującego orzecznictwa podatkowego i sądowego. Za pełnienie obowiązków obywatelskich i społecznych należy rozumieć czynności wykonywane w związku z pełnieniem funkcji publicznych i państwowych, czyli np. działalność posłów i senatorów, radnych i innych przedstawicieli samorządu terytorialnego, składów komisji wyborczych powołanych do przeprowadzenia wyborów do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, składów Inspekcji Państwowej Komisji Wyborczej i inspekcji wojewódzkich komisarzy wyborczych, powołanych do przeprowadzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, sędziów Trybunału Stanu, ławników powszechnych. Stanowisko takie wyraził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 25.11.1997 r., sygn. akt U. 6/97.

Takie uregulowanie prawne nie oznacza, iż członkowie organów spółki uzyskujący dochody w postaci diet w związku z pełnieniem przez nich funkcji w organach spółki mogą korzystać ze zwolnienia przewidzianego w cytowanym wyżej art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychody otrzymane przez członków organów spółki należą do kategorii przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 7 ww. ustawy, tj. przychodów otrzymywanych przez osoby niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Mając na uwadze powyższe przepisy prawa, uwzględniając okoliczności przedstawione w piśmie, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, uprzejmie informuje, że wypłacone członkom organów spółki diety nie mieszczą się w zakresie art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika