Czy mam możliwości zrezygnowania z prowadzenia ewidencji kwot podatku naliczonego VAT?

Czy mam możliwości zrezygnowania z prowadzenia ewidencji kwot podatku naliczonego VAT?

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie przepisu art. 14b § pkt 2 ustawy z 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (j. t: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), przepisu art. 86 ust. 1, art. 109 ust. 3 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), z urzędu zmienia postanowienie Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 11.04.2005 r., znak: PUS.II/443/25-1/2005, i uznaje stanowisko Strony przedstawione we wniosku z 20.01.2005 r. na temat przepisów o podatku od towarów i usług w kwestii dotyczącej możliwości zrezygnowania z prowadzenia ewidencji kwot podatku naliczonego VAT ? za prawidłowe.

Porady prawne

Wnioskiem z dnia 20.01.2005 r. W w R zwróciła się do Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, iż Jednostka, w celu obniżenia kosztów kształcenia, nie korzysta z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Uczelnia wykonuje bowiem w większości czynności zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, a sprzedaż opodatkowana występuje w niewielkim tylko zakresie. Wnosząc o wyrażenie zgody na rezygnację z prowadzenia rejestru zakupu, Jednostka wskazała, iż związane z działalnością Uczelni zakupy ujmować będzie dla celów podatku dochodowego w wartościach brutto, zaliczając pełną wartość podatku naliczonego w koszy uzyskania przychodów. Postanowieniem z 11.04.2005 r., znak: PUS.II/443/25-1/2005, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając na podstawie przepisu art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, przedstawione przez Stronę stanowisko uznał za nieprawidłowe. Rozstrzygnięcie to nie zostało zaskarżone.

Zgodnie z regulacją art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), organ odwoławczy w drodze decyzji z urzędu zmienia albo uchyla postanowienie, o którym mowa w art. 14a § 4 tej ustawy, jeżeli rażąco narusza ono prawo. Rażące naruszenie prawa zachodzi wówczas, gdy rozstrzygnięcie organu I instancji jest ewidentnie sprzeczne z przepisem prawnym. Poddając ocenie ww. rozstrzygnięcie organu I instancji, Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie zważył, co następuje:

Stosownie do art. 109 ust. 3 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej. Podatnikowi - w myśl regulacji art. 86 ust. 1 cyt. ustawy - przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w stosunku do nabywanych towarów i usług w zakresie, w jakim towary te i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Odnosząc przywołane regulacje do nakreślonego przez Stronę - we wniosku z dnia 20.01.2005 r. - stanu faktycznego należy stwierdzić, iż deklarowanie obrotów i kwot podatku należnego jest obowiązkiem podatnika, natomiast zmniejszanie podatku należnego o podatek naliczony jest uprawnieniem podatnika podatku od towarów i usług, skorzystanie z którego uzależnione jest od woli samego podatnika. Zatem, w sytuacji rezygnacji podatnika z przysługującego mu uprawnienia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie jest konieczne prowadzenie przez niego ?ewidencji zakupów?. Dyrektor Izby Skarbowej podkreśla, iż odstąpienie podatnika od prowadzenia ewidencji podatku naliczonego VAT nie wymaga uprzedniego pozytywnego rozstrzygnięcia naczelnika urzędu skarbowego; organy podatkowe nie mają kompetencji do podejmowania orzeczeń w tym zakresie. Jak już natomiast akcentowano, rezygnacja z prawa ?dokonywania odliczeń?, a więc także rezygnacja z prowadzenia stosownego rejestru, pozostawiona została, suwerennej decyzji podatnika. Tym samym, postawienie przez organ I instancji w orzeczeniu z dnia 11.04.2005 r., znak: PUS.II/443/25-1/2005, tezy, iż nie jest możliwa rezygnacja Podatnika z prowadzenia ewidencji podatku naliczonego, rażąco narusza prawo i obliguje organ odwoławczy do zmiany tegoż postanowienia w trybie art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej.

Mając to na uwadze, tut. organ rozstrzygnął jak w sentencji decyzji.

Niniejsza decyzja wydana została na podstawie stanu prawnego, obowiązującego na dzień złożenia wniosku przez Podatnika. W myśl zapisu art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej, zmiana postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym decyzja została doręczona podatnikowi.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika