Pytanie dotyczy możliwości zaliczenia wydatków na organizację spotkania biznesowego dla pracowników (...)

Pytanie dotyczy możliwości zaliczenia wydatków na organizację spotkania biznesowego dla pracowników do kosztów uzyskania przychodów Spółki na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia wydatków poniesionych na organizację spotkania biznesowego, poza siedzibą firmy, do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, ze zm.)uznajeza prawidłowe stanowisko Spółki przedstawione we wniosku.

Porady prawne

Pismem z dnia 18.08.2006 r. Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, wydatków na organizację spotkania biznesowego dla pracowników.Przedstawiając stan faktyczny wnioskodawca podaje, że w wybranych miejscowościach na terenie kraju, ale poza siedzibą firmy, dla wybranej grupy pracowników organizuje spotkania biznesowe, w trakcie których omawiane są i realizowane konkretne zadania biznesowe wg ustalonego wcześniej programu, np: prezentacja nowego asortymentu produktów, omówienie i ocena wyników sprzedaży za dany okres, opracowanie i omówienie budżetu na następny okres rozliczeniowy, prezentacja strategii firmy, zapoznanie pracowników z dostępnym asortymentem oraz z cechami i właściwościami poszczególnych produktów. W spotkaniu biorą udział pracownicy, którzy realizują zadania określone w programie. Spotkania są organizowane poza siedzibą firmy w celu osiągnięcia większego stopnia koncentracji poprzez oderwanie od bieżącego rytmu pracy i skupienie się wyłącznie na realizowanym programie.Zdaniem Spółki wydatki te stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych są kosztem uzyskania przychodów, ponieważ należy je oceniać pod kątem szeroko rozumianej celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodu. W przypadku spotkania biznesowego przymiot celowości osiągnięcia przychodu jest realizowany poprzez wykonanie podczas spotkania konkretnych zadań, niezbędnych do funkcjonowania firmy.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów to między nim a spodziewanym przychodem musi zachodzić związek przyczynowo - skutkowy tego typu, że jego poniesienie ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Obowiązek wykazania takiego związku ciąży na podatniku, który musi udowodnić, że poniesione wydatki były celowe z punktu widzenia spodziewanego przychodu.Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w trakcie spotkań biznesowych, na polecenie pracodawcy, wybrana grupa pracowników, w ramach obowiązków służbowych, realizuje określone zadania. Wykonanie ich jest niezbędne dla funkcjonowania firmy. Organizacja spotkań poza siedzibą firmy ma na celu zapewnienie optymalnych warunków, które zdaniem Spółki zostaną osiągnięte poprzez oderwanie się od bieżącego rytmu pracy firmy.W opinii tutejszego organu podatkowego działania polegające na organizowaniu spotkań biznesowych, dla wybranej grupy pracowników, poza siedzibą firmy mają związek z prowadzoną działalnością i są podejmowane w celu osiągnięcia przychodów. Zatem wydatki na organizację spotkań biznesowych stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowią koszty uzyskania przychodów.
Wobec powyższego Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi uznając za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku postanowił, jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika