Czy w wyniku zapłaty dokonanej w walucie euro za fakturę wystawioną przez Spółkę zagranicznemu (...)

Czy w wyniku zapłaty dokonanej w walucie euro za fakturę wystawioną przez Spółkę zagranicznemu kontrahentowi, na której wyszczególniona została kwota należności w polskich złotych oraz w walucie obcej przeliczona wg kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia wystawienia faktury powstaną różnice kursowe wpływające na wysokość przychodów w świetle ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) ?

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie uznania, że w wyniku zapłaty dokonanej w walucie euro za fakturę wystawioną przez Spółkę zagranicznemu kontrahentowi, na której wyszczególniona została kwota należności w polskich złotych oraz w walucie obcej przeliczona wg kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia wystawienia faktury powstaną różnice kursowe wpływające na wysokość przychodów w świetle ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Porady prawne

Pismem z dnia 18.09.2006 r. (data wpływu 20.09.2006 r.) Sp. z o.o. wystąpiła z pytaniem: czy w przypadku kiedy w wystawionej fakturze dla kontrahenta zagranicznego określa się w polskich złotych kwotę netto , kwotę podatku VAT oraz kwotę brutto, jednocześnie podając przeliczoną kwotę należności na walutę euro według kursu średniego Narodowego Banku Polskiego z dnia wystawienia faktury różnice kursowe powstałe z zapłaty należności są podatkowymi różnicami kursowymi? Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług magazynowania i przechowywania towarów, instalowania konstrukcji metalowych oraz transportu drogowego towarów. Wśród kontrahentów Spółki są również podmioty zagraniczne.Wnioskodawca wystawia dla kontrahentów zagranicznych faktury za świadczone usługi, w których określa w polskich złotych kwotę netto , kwotę należnego podatku VAT oraz kwotę brutto, jednocześnie podając kwotę należności przeliczoną z polskich złotych na walutę euro według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia wystawienia faktury. Kontrahenci dokonują zapłaty należności w euro.
Wg stanowiska Spółki, wystawione przez nią dla kontrahenta zagranicznego faktury w złotych polskich zawierające przeliczenie należności na euro według kursu średniego NBP z dnia wystawienia faktury spełniają warunek wyrażenia należności w walucie EURO, co powoduje, że różnice kursowe powstałe między zarachowanymi i uregulowanymi przez kontrahenta należnościami w walucie obcej należy zaliczyć do podatkowych różnic kursowych.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności: otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Przychody w walutach obcych stosownie do art. 12 ust 2 w/w ustawy przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.Zgodnie z art. 12 ust 3 w/w ustawy za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Ponadto stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 9 ww.ustawy do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług.
Datą powstania przychodów stosownie do treści art. 12 ust. 3a w/w ustawy jest, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Jak wynika z powołanych przepisów, jeżeli przychód podatkowy, o którym mowa w art. 12 ust. 3 (zdanie pierwsze) wyrażony jest w walucie obcej to w sytuacji, gdy między dniem jego powstania stosownie do art. 12 ust. 3a i zapłaty w pieniądzu występują różne kursy waluty, w której jest wyrażony różnice kursowe ustalone stosownie do art. 12 ust. 3 (zdanie drugie) ww. ustawy podwyższają lub obniżają powyższe przychody.Różnice kursowe, które wpływają na wysokość osiągniętego przychodu stosownie do art. 12 ust. 3, w związku z art. 12 ust. 2 ww.ustawy wynikają z przeliczenia na złote przychodów wyrażonych w walucie obcej między dniem ich powstania i dniem zapłaty po różnych kursach tej waluty.
Jak wynika z opisanego stanu faktycznego na fakturach wystawionych przez Spółkę zagranicznym kontrahentom kwota należności za świadczone przez Spółkę usługi wyrażona jest zarówno w złotych polskich, jak i w walucie euro. Do przeliczenia na euro zastosowany został kurs średni tej waluty ogłoszony przez NBP z dnia wystawienia faktury. Kontrahenci dokonują zapłaty za faktury w walucie euro.Stosownie do art. 12 ust. 3a ww. ustawy datą powstania przychodu jest co do zasady data wystawienia faktury.

W związku z powyższym, jeżeli datą powstania należnego przychodu ustalonego stosownie do art. 12 ust. 3 (zdanie pierwsze) w/w ustawy jest data wystawienia faktury dla kontrahenta zagranicznego w sposób opisany we wniosku, w której wykazana jest kwota należności za świadczone usługi w walucie euro po przeliczeniu kwoty przychodu wykazanego w złotych, dokonanego po kursie średnim euro ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski z dnia wystawienia faktury, to różnice kursowe powstałe w wyniku zapłaty w walucie obcej przez zagranicznych kontrahentów za faktury sprzedaży, są różnicami kursowymi podatkowymi, o których mowa w art. 12 ust. 3 (zdanie drugie) ww. ustawy.
Należy zauważyć, że pojęcie przychodu podatkowego, o którym mowa w art. 12 ust. 3 ww. ustawy nie jest tożsame z pojęciem należności za świadczone usługi, bowiem stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 9 ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług.
Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego uznając za prawidłowe stanowisko Spółki przedstawione we wniosku, postanowił jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika