Czy wydatki z tytułu podatku od zabudowanej nieruchomości gruntowej są kosztem uzyskania przychodów (...)

Czy wydatki z tytułu podatku od zabudowanej nieruchomości gruntowej są kosztem uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ?

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.10.2006 r. o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu podatku od nieruchomości od zabudowanej nieruchomości gruntowej w świetle art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)uznajeza prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Porady prawne

Pismem z dnia 12.10.2006 r. (data wpływu 17.10.2006 r.) uzupełnionym na wezwanie tutejszego organu pismem z dnia 14.11.2006 r. 'A' Sp. z o.o. zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie, czy wydatki z tytułu podatku od zabudowanej nieruchomości gruntowej są kosztem uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka nabyła zabudowaną nieruchomość w bezpośrednim sąsiedztwie z nieruchomością, na której dotychczas prowadzi działalność gospodarczą. Zakupiona nieruchomość to grunty, budynki i budowle, z których docelowo tylko część, po zakończeniu modernizacji i rozbudowy służyć będzie prowadzonej działalności gospodarczej. Pozostałe budynki i budowle zostały bądź zostaną w przyszłości rozebrane. W obecnym czasie część budynków jest już wykorzystywana do działalności gospodarczej. Natomiast sam grunt służy częściowo jako teren składowy dla wyrobów gotowych, będących przedmiotem produkcji podstawowej Spółki, jak również do potrzeb rozpoczętego już procesu budowlanego, a także przeznaczony jako trasy komunikacyjne wykorzystywane przy prowadzeniu działalności, jak i w celu prowadzonych robót budowlanych.Z tytułu nabycia ww. nieruchomości, zgodnie z przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz z uchwałą Rady Miasta, ,,A' Sp. z o.o. zobowiązana jest uiszczać podatek od nieruchomości, tj. od budynków, budowli i gruntów. W związku z powyższym Spółka zwraca się z pytaniem, czy uiszczany podatek od nieruchomości stanowi koszt uzyskania przychodów. Zdaniem Wnioskodawcy podatek ten należny jest z samego faktu posiadania nieruchomości, bez względu na to, czy nieruchomość ta w całości czy też w części służy prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej. Podatek ten nie stanowi składnika kosztu nabycia lub kosztu wytworzenia, co mogłoby mieć wpływ na wartość początkową środków trwałych z chwilą przekazania ich do użytkowania. Podatek jest więc związany z posiadaniem składnika majątkowego, a nie z jego nabyciem czy też wytworzeniem.Zatem powyższy wydatek, jako niewymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy zaliczać do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ww. ustawy, tzn. w chwili poniesienia - jako koszt pośredni, którego nie da się powiązać z konkretnym przychodem.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, iż stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów za wyjątkiem kosztów enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 1 podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wydatków, pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty, które pozostają w bezpośrednim związku przyczynowo-skutkowym z przychodami podatkowymi, jak również koszty pośrednie, których powiązanie z konkretnym przychodem nie jest możliwe, ale dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa poniesienie ich jest uzasadnione i podmiot zobowiązany jest do ich ponoszenia.Zgodnie z treścią ustawowej regulacji, dokonana przez jednostkę kwalifikacja kosztów uzyskania przychodów winna brać pod uwagę przeznaczenie wydatku, jego celowość i zasadność dla funkcjonowania podmiotu oraz potencjalną możliwość przyczynienia się danego wydatku do osiągnięcia przychodów.Wydatki z tytułu podatku od nieruchomości zwykle klasyfikowane są jako wydatki pośrednie, ponieważ ich charakter nie znajduje odzwierciedlenia w danym przychodzie. W opinii tutejszego organu podatkowego są one elementem kosztów stałych, które z mocy prawa jednostka jest obowiązana uiszczać w związku z użytkowaniem nieruchomości i prowadzeniem przedsiębiorstwa, a zatem dotyczą całokształtu działalności Spółki i są poniesione w celu zachowania źródła przychodów.Dodatkowo należy zauważyć, że brak możliwości powiązania tych wydatków z przychodami powoduje zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym, w którym zostały faktycznie poniesione.
W związku z powyższym Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego uznając stanowisko Spółki za prawidłowe orzekł, jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika