dotyczy ustalenia daty powstania przychodu z tytułu refakturowania kosztów energii związanych z umową (...)

dotyczy ustalenia daty powstania przychodu z tytułu refakturowania kosztów energii związanych z umową najmu w świetle art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie daty powstania przychodu z tytułu refakturowania kosztów energii związanych z umową najmu w świetle art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)
uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Pismem z dnia 21.03.2007r. (data wpływu 21.03.2006r.) Sp. z o.o. wystąpiła z pytaniem: kiedy występuje przychód podatkowy w przypadku refakturowania kosztów energii związanych z umową najmu ?
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Spółka wynajmuje teren oraz pomieszczenia innym podmiotom. W myśl zawartych umów najmu fakturowanie odbywa się co miesiąc z góry. Oprócz czynszu za najem Spółka obciąża najemcę również kosztami zużytej energii posługując się cenami wynikającymi z otrzymanych faktur zakupu za zużytą energię. W związku z tym w fakturach dotyczących czynszu za dany miesiąc refakturuje energię za miesiąc poprzedni (zgodnie z ustaleniami zawartymi w umowach najmu), ponieważ w momencie wystawiania faktury nie dysponuje danymi do określenia kosztów energii zużytej w danym miesiącu.
Obecnie Spółka postępuje w następujący sposób. Przychód z tytułu refakturowanej energii dot. II/07, wykazany w fakturze z III/07 (dotyczącej czynszu za miesiąc III/07) opodatkowuje podatkiem dochodowym od osób prawnych w miesiącu II/07, ujmując go w księgach pod datą lutego na podstawie noty memoriałowej. W następnym miesiącu, czyli w miesiącu marcu księguje w przychody całą wartość netto faktury wystawionej w marcu (najem za III/07+energia za II/07) a notę z lutego, dotyczącą energii stornuje. Koszty nabytej energii ujmowane są w miesiącu lutym.
Zdaniem Spółki należałoby całą wartość faktury ujmować do przychodów w miesiącu, którego dotyczy najem bez wydzielania energii, ponieważ jest ona składową najmu.Refakturowanie mediów jest nieodłącznie związane z usługą najmu a ich wielkość wykazywana jest w oddzielnej pozycji na fakturze jedynie ze względu na sposób kalkulacji.

Porady prawne

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Zgodnie z art. 12 ust. 3a w/w ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.
Pojęcie refakturowania nie zostało zdefiniowane w przepisach prawa podatkowego. Jednak przyjęta praktyka i orzecznictwo dopuszczają sytuację, w której koszty usług których odbiorcą jest inny podmiot niż podmiot obciążony przez ich wykonawcę mogą być w ramach zawartych umów przenoszone na faktycznego odbiorcę poprzez wystawienie tzw. refaktur. Refakturowanie polega na zafakturowaniu odsprzedaży usług bez doliczania jakiejkolwiek marży. Celem refakturowania jest przeniesienie poniesionych kosztów przez podmiot refakturujący na podmiot, który z danych usług faktycznie korzystał mimo, że podmiot refakturujący fizycznie danej usługi nie świadczy. Przyjmuje się, że refakturowanie jest możliwe wtedy, gdy strony zawarły między sobą umowę przewidującą taką możliwość.

W świetle powołanych przepisów wg stanowiska tut. organu podatkowego do ustalenia daty przychodu należnego, w przypadku opisanym w stanie faktycznym zastosowanie mieć będzie art. 12 ust. 3a w/w ustawy.
W przypadku refakturowania mamy do czynienia bowiem z wykonaniem przez refakturującego usługi innej niż usługa, której refakturowanie dotyczy. Z uwagi na fakt, że podmiot refakturujący jest jedynie pośrednikiem pomiędzy podmiotem faktycznie świadczącym usługi a rzeczywistym odbiorcą tych usług, przychód należny z tytułu refakturowania mediów powinien być wykazany w dacie wykonania usługi, która jest datą wystawienia refaktury.
W związku z powyższym datą powstania przychodu z tytułu refakturowanych na najemców usług dostaw energii z Zakładu Energetycznego będzie data wykonania tej usługi czyli data wystawienia refaktury przez Spółkę.W przypadku opisanym w stanie faktycznym przychód z tytułu refakturowanej energii za m-c luty powstanie w m-cu marcu w dacie wystawienia refaktury.

Ponadto tutejszy organ zauważa, że pisemne interpretacje udzielane są w trybie art. 14a par. 1 ustawy Ordynacja podatkowa, tj. w zakresie przepisów prawa podatkowego. Natomiast zasady księgowania reguluje ustawa z dnia 29.09.1994r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.).
Uznając za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika