Czy w przypadku otrzymania zaliczki, którą księguje na koncie rachunek bankowy walutowy i na koncie (...)

Czy w przypadku otrzymania zaliczki, którą księguje na koncie rachunek bankowy walutowy i na koncie rozrachunki z kontrahentem oraz wystawienia faktury zaliczkowej, którą księguje na koncie rozrachunki z kontrahentem i przychody przyszłych okresów - różnice kursowe, które powstaną na koncie rozrachunki z kontrahentem stanowią koszty bądź przychody podatkowe ?

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie uznania, że otrzymanie zaliczki i wystawienie faktury w związku z otrzymanymi środkami pieniężnymi nie powoduje obowiązku ustalenia różnic kursowych podwyższających lub obniżających przychody podatkowe w świetle art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Porady prawne

Pismem z dnia 26.11.2006r. (data wpływu 29.11.2006r.), uzupełnionym w dniu 03.01.2007r. Sp. z o.o. wystąpiła z pytaniem: czy w przypadku otrzymania zaliczki, którą księguje na koncie rachunek bankowy walutowy i na koncie rozrachunki z kontrahentem oraz wystawienia faktury zaliczkowej, którą księguje na koncie rozrachunki z kontrahentem i przychody przyszłych okresów - różnice kursowe, które powstaną na koncie rozrachunki z kontrahentem stanowią koszty bądź przychody podatkowe?
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Spółka zajmuje się między innymi produkcją maszyn i urządzeń do produkcji drutów lutowniczych oraz części do tych maszyn i urządzeń. W m-cu listopadzie otrzymała zaliczkę w walucie obcej od kontrahenta zagranicznego na wykonanie maszyn.
Wg stanowiska Wnioskodawcy zaliczki nie można uważać za przychód zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych. W związku z tym ustalonych różnic kursowych nie traktuje jako koszt ani przychód podatkowy w momencie wystawienia faktury zaliczkowej. Dopiero w dniu wysłania towaru i wystawienia faktury końcowej Spółka nalicza różnice kursowe.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że zgodnie z art. 12 ust. 3 (w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r.) ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Stosownie do treści art. 12 ust. 3a (w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r.) w/w ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 3 uważa się z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.
Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 w/w ustawy do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Jak wynika z treści powołanych przepisów w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepis art. 12 ust. 3 (zdanie drugie), w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r., nie ma zastosowania do otrzymanych zaliczek lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w późniejszych okresach sprawozdawczych, bowiem takie zaliczki lub zarachowane należności nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 1 w/w ustawy.
W związku z powyższym, otrzymanie przez Spółkę zaliczki na wykonanie maszyn w walucie obcej od zagranicznego kontrahenta i wystawienie faktury na otrzymaną zaliczkę nie oznacza powstania obowiązku podwyższenia lub obniżenia przychodów (podatkowych) o różnice kursowe wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu, zgodnie z art. 12 ust. 3 w/w ustawy.
Ponadto tut.organ podatkowy zauważa, że w stanie prawnym obowiązującym do 31.12.2006r. zaliczenie różnic kursowych do przychodów bądź kosztów podatkowych zależało od charakteru transakcji, z którą były związane.

Uznając za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.
Po zmianie od dnia 01.01.2007r. przepisów art. 12 ust. 3 i ust. 3a oraz dodania przepisu art. 9b przez art. 1 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 217, poz. 1589) powyższa interpretacja jest niezgodna z prawem.
Pouczenie nie wywołuje skutków takich jak interpretacja wydana w trybie art. 14a -14d Ordynacji podatkowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika