dotyczy możliwości zaliczenia podatku VAT związanego z zakupem usług pośrednictwa w kupnie akcji (...)

dotyczy możliwości zaliczenia podatku VAT związanego z zakupem usług pośrednictwa w kupnie akcji do kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie możliwości zaliczenia podatku VAT związanego z zakupem usług pośrednictwa w kupnie akcji do kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)uznajeza prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Porady prawne

Pismem z dnia 28.06.2007r. (data wpływu 29.06.2007r.) Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia podatku VAT związanego z zakupem usług pośrednictwa w kupnie akcji do kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Ze stanu faktycznego wynika, iż Spółka w związku z nabyciem akcji zleciła podatnikowi VAT wykonanie usługi finansowej, polegającej na sprzedaży na jej rzecz akcji w wyniku czego, uzyska łącznie udział co najmniej 80% w kapitale zakładowym przejmowanej spółki. Z tytułu zrealizowania tego zlecenia firmie tej przysługuje wynagrodzenie powiększone o 22% VAT. Koszt usługi jest wydatkiem bezpośrednio związanym z nabyciem akcji i należy go zaliczyć do ceny nabycia akcji, w związku z tym nie jest on kosztem uzyskania przychodów.
W ocenie wnioskodawcy VAT dotyczący tej usługi stanowi koszt uzyskania przychodów. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków na nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce oraz innych papierów wartościowych, wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) , wkładów oraz innych papierów wartościowych. Z powyższego wynika, że do kosztów uzyskania przychodów z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji zalicza się wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji tj. takie, bez których poniesienia skuteczne nabycie udziałów lub akcji nie byłoby możliwe. Do wydatków warunkujących nabycie udziałów lub akcji zaliczyć należy m.in. zapłaconą cenę udziałów, opłaty notarialne, skarbowe, prowizje biura maklerskiego itp.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do obniżenia podatku należnego o podatek należnego przysługuje w zakresie w jakim zakupione towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponieważ usługi pośrednictwa o których mowa we wniosku nie są związane z opodatkowaną działalnością spółki, zdaniem podatnika nie przysługuje jej prawo odliczenia podatku naliczonego. W takim przypadku jednak, zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatek ten (VAT naliczony) jest kosztem uzyskania przychodu.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że zgodnie z art. 15 ust. 1 w/w ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Treść w/cyt. przepisu prowadzi do wniosku, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.


Podatnik ma zatem możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związanych z uzyskanym przychodem pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Interpretacja pojęcia 'koszty uzyskania przychodów' , zawartego w w/w artykule, prowadzi do wniosku, że podatnik ma prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków, pod warunkiem, że:
- są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu,
- są to koszty poniesione w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
- nie są kosztami wymienionymi w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Jednocześnie zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie:
* papierów wartościowych w szczególności akcji i udziałów,
a także wydatków na nabycie:
* jednostek uczestnictwa w funduszach powierniczych,
* certyfikatów inwestycyjnych,
* jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.
Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodu odpowiednio z:
a) odpłatnego zbycia:
- papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych,
- certyfikatów inwestycyjnych i jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych (w tym także z ich umorzenia),
b) umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach powierniczych.
Do wydatków na nabycie bądź objęcie udziałów (akcji) zaliczyć należy wydatki bezpośrednio związane z takim objęciem a więc wydatki, bez których nie byłoby możliwe nabycie lub objęcie udziałów (akcji). Odsetki od pożyczek i kredytów zaciągniętych na nabycie udziałów (akcji) nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji), niewątpliwie jednak, pozostają w związku z przychodami podatnika. Odsetki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie zapłaty lub w dacie ich kapitalizacji, pod warunkiem jednak, iż są zgodne z ogólną zasadą wynikającą z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W myśl przepisu art. 16 ust. 1 pkt 46 lit a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów:
a) podatek naliczony:
- jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,
- w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.
Zatem ustawodawca wymienił okoliczności, które uprawniają podatnika do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku VAT. W związku z powyższym podatek VAT związany z zakupem usług pośrednictwa przy kupnie akcji będzie można uwzględnić jako koszt uzyskania przychodów - na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, pod warunkiem bezwzględnego nieistnienia prawa do obniżenia lub zwrotu różnicy podatku od towarów i usług w oparciu o przepisy ustawy o podatku od towarów i usług.
W świetle powyższego, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28.06.2007r. jest prawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika