dotyczy określenia daty powstania przychodu z tytułu administrowania oraz restrukturyzacji wierzytelności (...)

dotyczy określenia daty powstania przychodu z tytułu administrowania oraz restrukturyzacji wierzytelności kontrahentów Spółki na podstawie realizowanej przez Spółkę umowy o restrukturyzację i sfinansowanie wierzytelności przeterminowanych w świetle art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. 54, poz. 654 ze zm.).

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 1590) po rozpatrzeniu wniosku o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie daty powstania przychodu z tytułu administrowania oraz restrukturyzacji wierzytelności kontrahentów Spółki na podstawie realizowanej przez Spółkę umowy o restrukturyzację i sfinansowanie wierzytelności przeterminowanych w świetle art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)
uznajeza prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku

Porady prawne

,Pismem z dnia 25.06.2007r. (data wpływu 03.07.2007r.) Spółka wystąpiła z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych czy w opisanym poniżej stanie faktycznym dotyczącym umowy o restrukturyzację i sfinansowanie wierzytelności przeterminowanych rozpoznanie przychodu na podstawie art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych nastąpi:
a) w razie uzyskania zgody dłużnika na prze!ew wierzytelności, co skutkuje cesją wierzytelności zleceniodawcy na rzecz Spółki - w dniu wyrażenia zgody dłużnika na przelew wierzytelności,
b) w razie wyegzekwowania na rzecz zleceniodawcy należnych mu kwot, w ramach działań określonych w rozdziale III umowy - w dniu wyegzekwowania kwot na rzecz zleceniodawcy, Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik w ramach prowadzonej działalności, zawiera umowy, których przedmiotem jest administrowanie oraz restrukturyzacja wierzytelności kontrahentów zleceniodawcy tej usługi. Świadczenie usługi realizowanej przez Spółkę polega na przeprowadzeniu w imieniu zleceniodawcy na podstawie udzielonego jej pełnomocnictwa rozmów z dłużnikiem i uzyskanie zgody dłużników na przelew wierzytelności na rzecz Spółki, co skutkuje cesją wierzytelności zleceniodawcy na rzecz Spółki. W przypadku braku zgody dłużnika na przelew wierzytelności na podjęciu działań zmierzających do odzyskania tych wierzytelności na rzecz zleceniodawcy. W przypadku podjęcia postępowania sądowego lub egzekucyjnego sfinansowanie kosztów postępowań sądowych i egzekucyjnych do momentu ich całkowitego wyegzekwowania od dłużnika.
W dniu zawarcia umowy zleceniodawca z zastrzeżeniem warunku określonego w § 4 ust. 5 umowy, przelewa (ceduje) na Spółkę wszystkie wierzytelności wraz z wszelkimi prawami z nimi związanymi. Warunkiem zawieszającym jest wyrażenie przez dłużnika przelewanej wierzytelności, objętej zakazem dokonywania cesji na rzecz osób trzecich, pisemnej zgody na przelew.

W przypadku braku uzyskania zgody w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy, niniejsza cesja nie dochodzi do skutku, a zastosowanie mają postanowienia umowy określone w rozdziale III umowy - tj, windykacja wierzytelności. Jak wynika z § 13 ust. 1 przykładowej umowy zawieranej przez Wnioskodawcę, załączonej do wniosku, strony tej umowy ustaliły, iż dla potrzeb niniejszej umowy przez wykonanie usługi restrukturyzacji rozumieją:
a) uzyskanie zgody dłużnika na przelew wierzytelności co skutkuje cesją wierzytelności zleceniodwcy na rzecz spółki, lub
b) wyegzekwowanie na rzecz zleceniodawcy należnych mu kwot w ramach działań określonych w rozdziale III umowy, lub
c) wpłatę dokonaną przez dłużnika w okresie od dnia zawarcia umowy do ostatniego dnia terminu opisanego w § 4 ust.

5 umowy. Dla potrzeb niniejszej umowy zdarzenie to traktowane jest na równi z podjęciem przez spółkę działań windykacyjnych określonych w rozdziale III umowy.
Z tytułu wykonanej usługi restrukturyzacyjnej podatnikowi przysługuje prowizja określona jako suma ustalonych w Umowie procentowych części należności głównej oraz odsetek (§ 13 ust. 2 umowy).
Zdaniem Podatnika jeśli po zawarciu umowy, dłużnik wyrazi zgodę na cesję wierzytelności jakie przysługują Kontrahentowi, wówczas wystąpi sytuacja opisana w rozdziale II umowy tj. cesja wierzytelności. Wówczas to, zasadnym jest przyjęcie, iż momentem powstania przychodu z tytułu wykonanej usługi będzie dzień wyrażenia zgody przez dłużnika na przedmiotową cesję.

Jeśli natomiast dłużnik nie wyrazi zgody na przelew wierzytelności zastosowanie będą miały przepisy rozdziału III umowy, tj. podjęte zostaną przez podatnika działania windykacyjne. Wówczas momentem powstania obowiązku podatkowego dla tej usługi będzie moment wyegzekwowania (także częściowego) wierzytelności od dłużnika.
Jeśli dojdzie do wyegzekwowania części wierzytelności, wówczas takie zdarzenie należy potraktować jako częściowe wykonanie usługi i rozpoznanie obowiązku odpowiednio w części ustalonej na podstawie proporcji, w jakiej pozostaje kwota spłaconych wierzytelności do wartości wynikających z umowy.
Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że zgodnie z przepisem art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Na podstawie art. 12 ust. 3a w/w ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.
W przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w ust. 3, do którego nie stosuje się ust. 3a, 3c i 3d, za datę powstania przychodu - na podstawie art. 12 ust. 3e, uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Jak wynika z powołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych generalną zasadą, wynikającą z art. 12 ust. 3a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest, iż data powstania przychodu należnego to dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego, wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, jednak nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.
W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym Spółka świadczy usługę restrukturyzacji, za którą uzyskuje prowizję w wysokości określonej w § 13 ust. 2 zawieranych umów. Natomiast z treści § 13 ust. 1 załączonej do wniosku przykładowej umowę o restrukturyzację i sfinansowanie wierzytelności przeterminowanych nr 4 z dnia 14.06.2007r. wynika, że Strony ustaliły rozumienie wykonania usługi restrukturyzacji jako:
a) uzyskanie zgody dłużnika na przelew wierzytelności,
b) wyegzekwowanie na rzecz zleceniodawcy należnych mu kwot w ramach działań windykacyjnych określonych w rozdziale III umowy, lub
c) wpłatę dokonaną przez dłużnika w okresie od dnia zawarcia umowy do ostatniego dnia terminu wyrażenia przez dłużnika pisemnej zgody na przelew wierzytelności opisanego w § 4 ust. 5 umowy.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że za datę powstania przychodu z tytułu świadczonej przez Spółkę usługi restrukturyzacyjnej, stosownie do art. 12 ust.

3a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy przyjąć dzień wykonania usługi.
I tak, w przypadku wyrażenia przez dłużnika w wyniku przeprowadzonych negocjacji zgody na przelew wierzytelności, przychód z tytułu świadczonej usługi powstanie w dniu wyrażenia zgody dłużnika na przelew wierzytelności, to jest w dniu wykonania usługi określonym w § 13 ust. 1 umowy.
Natomiast w sytuacji wyegzekwowania na rzecz zleceniodawcy należnych mu kwot w wyniku windykacji wierzytelności, jak również w przypadku wpłaty dokonanej przez dłużnika w okresie od dnia zawarcia w/w umowy do ostatniego dnia terminu opisanego w § 4 ust. 5 umowy, przychód powstanie w dniu wyegzekwowania lub wpłaty wierzytelności tj. w dniu wykonania, także częściowego świadczonej przez Spółkę usługi, określonego przez strony zawieranych umów.
W związku z powyższym stwierdzić należy, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.
Uznając za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku tutejszy organ podatkowy orzekł jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika