Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

24.8.2007

Dotyczy zastosowania kursu waluty obcej do przeliczenia na złote kosztów poniesionych w walutach obcych (...)

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego sygnatura: ŁUS-II-2-423/255/07/JB

Typ dokumentu:Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura:ŁUS-II-2-423/255/07/JB
Autor:Łódzki Urząd Skarbowy
Słowa kluczowe: koszty uzyskania przychodów kurs walut nabycie wewnątrzwspólnotowe otrzymanie faktury stosowanie kursu walut średni kurs NBP waluta obca
Kategoria:
Pytanie podatnika:Dotyczy zastosowania kursu waluty obcej do przeliczenia na złote kosztów poniesionych w walutach obcych w świetle art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie zastosowania kursu waluty obcej do przeliczenia na złote kosztów poniesionych w walutach obcych w świetle art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Pismem z dnia 23.05.2007r. (data wpływu 24.05.2007r.) Spółka wystąpiła z zapytaniem o zastosowanie kursu przeliczania kosztów wyrażonych w walutach obcych z faktur dotyczących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność w zakresie sprzedaży maszyn gastronomicznych pochodzących w 99 % z krajów należących do Unii Europejskiej. Około 30 % exportu dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Spółka wskazuje, że w przepisach dotyczących podatku od towarów i usług i podatku dochodowego od osób prawnych występuje rozbieżność dotycząca kursów przeliczania kosztów wyrażonych w walutach obcych.
Zdaniem wnioskodawcy intencją działania ustawodawcy było ujednolicenie przepisów, dotyczących obu podatków. Koszty wyrażone w walutach obcych Spółka przelicza stosując kursy średnie Narodowego Banku Polskiego ogłoszone dnia poprzedzającego wystawienie faktury (obowiązujące w tym dniu), co nie narusza art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych.
Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.
Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów stosownie do art. 15 ust. 4e w/w ustawy uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Jak wynika z powołanego stanu prawnego koszty uzyskania przychodów wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote stosując kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Daty wystawienia faktur dotyczących wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy maszyn gastronomicznych nie stanowią podstawy do ustalenia kursu waluty obcej, wg którego należy przeliczyć na złote koszty uzyskania przychodów poniesione w walutach obcych dotyczące transakcji sprzedaży tych maszyn.
Zgodnie z art. 15 ust. 4e Spółka obowiązana jest zastosować kurs średni z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień, na który ujęto (zaksięgowano) koszt w księgach rachunkowych.
Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że stanowisko, wg którego koszty wyrażone w walutach obcych Spółka przelicza stosując kursy Narodowego Banku Polskiego ogłoszone dnia poprzedzającego wystawienie faktury - jest nieprawidłowe.

Uznając za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.


Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 5
  • 6
  • 1
  • 2
  • osób

Opinie naszych klientów

  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska
  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
  • Emilia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
  • Nina

    ocena usługi:

    Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
  • elwira11

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
  • JOZEF MOSKAL

    ocena usługi:

  • hokagena

    ocena usługi:

    Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
  • Marcin

    ocena usługi:

    Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%

Porady prawne

  • Przeliczanie wartości wydatków na złotówki

    Czy zastosowanie kursu średniego NBP do przeliczenia wydatków w walucie obcej jest prawidłowe? Z którego dnia powinien to być kurs?

  • Kurs euro na fakturze

    Wykonujemy usługi transportowe na rzecz firmy z UE. Wystawiamy faktury uproszczone w walucie obcej euro. Jaki zastosować kurs euro ogłoszony przez NBP? Dlaczego nie kurs (...)

  • Faktura w obcej walucie

    Spółka wystawia fakturę tylko w euro dla zagranicznego kontrahenta. Następnie księgowa przelicza fakturę na złote i tak księguje. Czy faktura ta może być wystawiona (...)

  • Koszty i przychody w walutach obcych w 2007 r.

    W 2006 r. do przeliczenia przychodów (WDT, export) i kosztów (WNT) przyjmowano kurs średni NBP z dnia wystawienia faktury, zarówno w świetle ustawy o PIT i ustawy o podatku (...)

  • Dzień przeliczania kursu

    Firma otrzymuje fakturę od kontrahenta z UE i przelicza kwotę wykorzystując średni kurs euro NBP na dzień wystawienia faktury. Czy należy wykorzystać kurs euro ogłoszony (...)

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane