Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nieodpłatne przekazanie przez Spółkę broszur, (...)

Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nieodpłatne przekazanie przez Spółkę broszur, notesów reklamowych, długopisów, reklamówek, folderów, ulotek, breloczków reklamowych i innych materiałów reklamowych będących drukowanymi materiałami reklamowymi i informacyjnymi, prezentów o małej wartości i próbek, o których mowa w art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, jak również materiałów nie zaliczanych do powyższej kategorii towarów, na rzecz odbiorców spoza Wspólnoty ?

Działając na podstawie art. 14a, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 18.09.2006 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego: 20.09.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania odbiorcom spoza Wspólnoty towarów będących własnością Spółki - w świetle ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Porady prawne

W dniu 20.09.2006 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania odbiorcom spoza Wspólnoty towarów będących własnością Spółki - w świetle ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wraz z pismami uzupełniającymi wynika, że Spółka jest producentem leków i suplementów diety. Dokonuje sprzedaży w/w towarów w kraju, w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej (np. na Litwie), jak i poza Wspólnotą (np. w Rosji). W związku z powyższą działalnością, Podatnik reklamuje swoje wyroby, dokonując czynności nieodpłatnego przekazania towarów, tj. np. broszury, notesy reklamowe, długopisy, reklamówki, foldery, ulotki, breloczki reklamowe i innych materiałów reklamowych będących drukowanymi materiałami reklamowymi i informacyjnymi, prezentami o małej wartości i próbkami, o których jest mowa w art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, jak również materiałów nie zaliczanych do powyższej kategorii towarów. Z tytułu nabycia w/w towarów Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Działania reklamowe podejmowane przez Jednostkę są skierowane wyłącznie do osób uprawnionych do wystawiania recept (lekarzy) i farmaceutów, co wynika z ograniczeń określonych w ustawie z dnia 06.09.2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2004 r. Nr 53, poz. 533 ze zm.).

W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zadał pytanie, czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nieodpłatne przekazanie przez Spółkę w/w towarów na rzecz odbiorców spoza Wspólnoty.

Zdaniem Strony, czynność nieodpłatnego przekazania kontrahentom spoza Wspólnoty towarów reklamowych, nie będących drukowanymi materiałami reklamowymi i informacyjnymi, prezentami o małej wartości i próbkami w rozumieniu art. 7 ust. 3-4 i ust. 7 ustawy, z tytułu nabycia których przysługiwało Spółce prawo do obniżenia podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego - jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług niestanowiącą jednak eksportu towarów, w rozumieniu art. 2 pkt 8 w/w ustawy. W związku z tym, zdaniem Spółki sprzedaż taką należy opodatkować jako sprzedaż krajową według właściwej dla danego towaru stawki podatku. Natomiast przekazanie dla odbiorców z krajów trzecich drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek, o których jest mowa w art. 7 ust. 3-4 i ust. 7 ustawy nie stanowi ani dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w/w ustawy, ani też eksportu towarów określonego w przepisie art. 2 pkt 8 ustawy, w związku z czym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Swoje stanowisko Spółka argumentuje brzmieniem ustawowej definicji eksportu towarów, z której wynika, iż jednym z warunków jego zaistnienia jest dokonanie wywozu towaru z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 ustawy. Tym samym czynności przekazania towarów, o których mowa w art. 7 ust. 3-4 i ust. 7 ustawy nie mieszczą się w w/w zakresie.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie zaś do przepisu art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy, opodatkowaniu tym podatkiem podlega również eksport towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Zgodnie natomiast z art. 7 ust. 2 w/w ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Przepisu ust. 2 cyt. artykułu nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek (art. 7 ust. 3 ustawy), przy czym definicje: prezentu o małej wartości oraz próbki zostały zawarte odpowiednio w przepisach art. 7 ust. 4 oraz art. 7 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 8 ustawy, przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonany jest przez:

- dostawcę lub na jego rzecz, lub

- nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia łodzi rekreacyjnych oraz prywatnych statków powietrznych lub innych prywatnych środków transportu, w tym środków transportu, o których mowa w art. 16 rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 288 z 29.10.2005, str. 1).

Z treści wyżej cytowanych przepisów wynika, że zawarta w ustawie o podatku od towarów i usług definicja eksportu towarów charakteryzuje się ściśle określonym zakresem czynności, w wykonaniu których dokonywany jest wywóz towarów z terytorium Polski na terytorium kraju nienależącego do Unii Europejskiej. Przepis art. 2 pkt 8 ustawy odnosi się bowiem wyłącznie do czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 przedmiotowej ustawy, stanowiących odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju. Tym samym nie można zaliczyć do kategorii czynności wymienionych w przepisie art. 2 pkt 8 ustawy:

- czynności nieodpłatnych traktowanych jak odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju, tj. podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (art. 7 ust. 2 ustawy),

- czynności nieodpłatnych, które nie są traktowane jak odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju, tj. niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (art. 7 ust. 3-4 oraz ust. 7 ustawy).

Odnosząc powyższe ustalenia do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku należy stwierdzić, że nieodpłatne przekazania dokonywane przez Spółkę na rzecz odbiorców spoza Wspólnoty nie stanowią czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 w/cyt. ustawy, do których nawiązuje przepis art. 2 pkt 8 ustawy, tym samym nie stanowią eksportu towarów.

Jednocześnie należy zauważyć, iż z przywołanych unormowań art. 7 ust. 2 i art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług odczytywanych łącznie wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega nie tylko przekazanie przez podatnika bez wynagrodzenia towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele niezwiązane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem oraz zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia. Opodatkowane jest również związane bezpośrednio z prowadzonym przedsiębiorstwem nieodpłatne przekazanie towarów nie stanowiących drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, próbek ani prezentów małej wartości. We wszystkich powyższych przypadkach opodatkowanie występuje tylko wówczas, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupionych towarów i usług służących do przekazania lub zużycia.

Biorąc pod uwagę powyższe trzeba wskazać, że przekazanie przez Podatnika materiałów reklamowych, niebędących towarami, o których mowa w art. 7 ust. 3-4 i ust. 7 ustawy, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - jeśli Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z przekazywanymi towarami. Skoro więc przedmiotowa czynność przekazania w/w towarów odbiorcom spoza Wspólnoty podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie spełniając jednocześnie warunków zakwalifikowania jej jako eksportu towarów, należy stwierdzić, iż powinna ona zostać wykazana jako dostawa krajowa i opodatkowana właściwą stawką podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z przepisem art. 22 ust. 1 pkt 1 w/cyt. ustawy, miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. Natomiast przekazanie towarów spełniających warunki zakwalifikowania ich do kategorii drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, próbek (zdefiniowanych w art. 7 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług) lub prezentów małej wartości (zdefiniowanych w art. 7 ust. 4 cyt. ustawy) nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podsumowując, nieodpłatne przekazanie odbiorcom spoza Unii Europejskiej materiałów reklamowych niebędących drukowanymi materiałami reklamowymi i informacyjnymi, prezentami o małej wartości i próbkami, o których jest mowa w art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, jako czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług niestanowiąca jednocześnie eksportu towarów, powinno zostać rozliczone przez Spółkę jako dostawa towarów na terytorium kraju, opodatkowane właściwą stawką podatku. Natomiast nieodpłatne przekazanie towarów, o których jest mowa w art. 7 ust. 3-4 i ust. 7 ustawy, nie podlega opodatkowaniu przedmiotowym podatkiem.

W konsekwencji, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi uznaje stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 18.09.2006 r. za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika