Obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy depozytu nieprawidłowego, która (...)

Obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy depozytu nieprawidłowego, która ma zostać zawarta przez Spółkę z brytyjskim podatnikiem podatku od wartości dodanej.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 27.11.2006r. (data wpływu do ŁUS - 28.11.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie nie podlegania obowiązkowi podatkowemu w podatku od czynności cywilnoprawnych umowy depozytu nieprawidłowego, która ma zostać zawarta przez Spółkę z brytyjskim podatnikiem podatku od wartości dodanej, postanawia uznać za prawidłowe stanowisko Spółki.

Spółka w piśmie z dnia 27.11.2006r. przedstawiła następujący stan faktyczny. Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji opakowań. Spółka jest podatnikiem podatku VAT i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza zawrzeć umowę depozytu nieprawidłowego. Jednostka nie podjęła ostatecznej decyzji co do wyboru podmiotu mającego pełnić funkcję depozytariusza, jednak ma być to podmiot mający siedzibę w Wielkiej Brytanii, zarejestrowany tamże dla celów podatku od wartości dodanej. Przedmiotem umowy depozytu nieprawidłowego będą środki pieniężne Spółki. Zgodnie z umową depozytu nieprawidłowego, depozytariusz będzie zobowiązany do przechowania pieniędzy Spółki na terytorium Wielkiej Brytanii. W zamian za przechowanie depozytariuszowi będzie przysługiwało wynagrodzenie pobierane od Spółki. Jednocześnie będzie on miał prawo do rozporządzania zdeponowanymi środkami, za co Spółce będą przysługiwały odsetki za okres przechowania. W momencie zawierania umowy depozytu nieprawidłowego, środki pieniężne znajdować się będą na terytorium Polski, a następnie zostaną przetransferowane do Wielkiej Brytanii. Każdy z ewentualnych depozytariuszy jest podatnikiem podatku od wartości dodanej, a depozyty będą przez niego przyjmowane w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Porady prawne

W zależności od wybranego depozytariusza istnieje możliwość, ze przyjmowanie depozytów nie będzie miało charakteru stałego i nie będzie stanowić jego podstawowej działalności. Możliwe jest też, iż działalność w zakresie usług finansowych nie będzie wskazana w umowie spółki depozytariusza. Wnioskodawca zakwalifikował przedmiotową usługę do usług pośrednictwa finansowego, nie przedłożył jednak stosownej informacji właściwego organu statystycznego, wskazującej grupowanie PKWiU, do którego należy zaliczyć czynność wykonywaną w ramach umowy depozytu nieprawidłowego w konkretnym stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

Wnioskodawca przedstawił swoje stanowisko w sprawie i uznał, że w analizowanej sytuacji złożenie przez Spółkę pieniędzy w formie depozytu nieprawidłowego (za odpłatnością) u podatnika podatku od wartości dodanej, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako import usługi i stanowić będzie czynność zwolnioną od tego podatku, zaś rozliczenie podatku od towarów i usług spoczywać będzie na Spółce (niezależnie od tego, czy Depozytariusz zawierać będzie umowy depozytu w sposób sporadyczny czy też częstotliwy). W konsekwencji, zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz. 399 ze zm.), umowa depozytu nieprawidłowego zawarta przez Spółkę nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wątpliwość podatnika budzi poprawność zastosowania wyżej wymienionego przepisu z zakresu podatku od czynności cywilnoprawnych, a nie poprawność zakwalifikowania czynności, jako podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając na względzie powyższe, należy stwierdzić co następuje poniżej.

Zgodnie z art. 845 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), jeżeli z przepisów szczególnych albo z umowy lub okoliczności wynika, że przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub innymi rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku, stosuje się odpowiednio przepisy o pożyczce (depozyt nieprawidłowy). Czas i miejsce zwrotu określają przepisy o przechowaniu.

Umowy depozytu nieprawidłowego, co do zasady podlegają opodatkowaniu na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W art. 2 cyt. ustawy, zostały określone przypadki czynności i umów wyłączone z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W pkt 4 wymienionego powyżej artykułu wyłączone zostały czynności cywilnoprawne spod działania przepisów analizowanej ustawy: jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynnosci jest opodatkowana podatkiem od towarow i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego (stan prawny obowiązujący do 31.12.2006r.).

Przyjmując, że Podatnik dokonał prawidłowo oceny swoich obowiązków wynikających z ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) należy stwierdzić, że zaprezentowane stanowisko w zakresie nie podlegania obowiązkowi podatkowemu w podatku od czynności cywilnoprawnych umowy depozytu nieprawidłowego należy uznać - za prawidłowe.

Interpretacja ta dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Wnioskodawcy (art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).

Informacja: od 01.01.2007r. Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych została zmieniona i przepis art. 2 ust. 4 obecnie brzmi: Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b) zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

? umow sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

? umowy spółki i jej zmiany,

? umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Opisana powyżej zmiana stanu prawnego nie wpływa jednak na poprawność dokonanej interpretacji - w świetle przepisów obowiązujących od dnia 01.01.2007r.

Przedmiotowa informacja nie stanowi pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika i w konsekwencji nie wywołuje skutków prawnych określonych przepisami art. 14a - 14d ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika