Podatnik jest jedną ze spółek wchodzących w skład duńskiego koncernu. Przedmiotem działalności (...)

Podatnik jest jedną ze spółek wchodzących w skład duńskiego koncernu. Przedmiotem działalności Podatnika jest handel opakowaniami i materiałami opakowaniowymi produkowanymi przez członków grupy. Spółka prowadzi działalność na terytorium Polski a także w Republice Czeskiej i Słowackiej, gdzie dla potrzeb podatku VAT jest zarejestrowanym podatnikiem w tych krajach. Podmioty będące członkami grupy łączy porozumienie dotyczące wysokości uzyskiwanej marży, zasad pokrywania kosztów związanych z personalizacją dostawy oraz zasad realizacji dostawy. Spółka nabywa także poza granicami kraju usługi doradcze, konsultingowe, prawne związane z dostawami do tych krajów. Podatnik nabywając powyższe usługi od kontrahentów z Republiki Czeskiej i ze Słowackiej posługuje się swoim numerem NIP czeskim i słowackim. Czy Spółka prawidłowo nie wykazuje nabycia powyższych usług jako importu usług?

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny: Podatnik jest jedną ze spółek wchodzących w skład duńskiego koncernu. Przedmiotem działalności Podatnika jest handel opakowaniami i materiałami opakowaniowymi produkowanymi przez członków grupy. Spółka prowadzi działalność na terytorium Polski a także w Republice Czeskiej i Słowackiej, gdzie dla potrzeb podatku VAT jest zarejestrowanym podatnikiem w tych krajach. Podmioty będące członkami grupy łączy porozumienie dotyczące wysokości uzyskiwanej marży, zasad pokrywania kosztów związanych z personalizacją dostawy oraz zasad realizacji dostawy. Spółka nabywa także poza granicami kraju usługi doradcze, konsultingowe, prawne związane z dostawami do tych krajów. Podatnik nabywając powyższe usługi od kontrahentów z Republiki Czeskiej i ze Słowackiej posługuje się swoim numerem NIP czeskim i słowackim. Pytanie Podatnika: Czy Spółka prawidłowo nie wykazuje nabycia powyższych usług jako importu usług? Wnioskodawca zaprezentował własne stanowisko w sprawie: Podatnik uznaje, że jako zarejestrowany podatnik VAT w Republice Czech i Słowacji ma prawo do rozliczenia naliczonego w fakturach podatku VAT w tych krajach i nie ma obowiązku rozpoznania importu usług w Polsce. Spółka nie wykazuje także w deklaracji VAT-7 sprzedaży na terytorium Czech i Słowacji.

Porady prawne

Działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa w zakresie zaprezentowanego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe, wskazując co następuje:

Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów;
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Natomiast zgodnie z art. 2 ust. 9 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przez import towarów rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Przepis ten stanowi, iż podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne mniemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

W przedmiotowym przypadku usługi doradztwa związane ze sprzedażą na terytorium Czech i Słowacji świadczone są na terytorium Czech i Słowacji na rzecz Podatnika, który dla powyższych celów jest zarejestrowanym podatnikiem na terytorium tych krajów, w związku z czym transakcje te powinny zostać rozliczone odpowiednio na terytorium Czech i Słowacji.

Mając na uwadze powyższe należy uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe, gdyż transakcja nabycia ww. usług nie podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług, zatem nie podlega opodatkowaniu na terytorium kraju.

Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika