Jakie są zasady ustalania kosztów uzyskania przychodów w przypadku uzyskania dochodów z tytułu umowy (...)

Jakie są zasady ustalania kosztów uzyskania przychodów w przypadku uzyskania dochodów z tytułu umowy o dzieło?

Na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. ) w przypadku zawarcia umowy o dzieło stosuje się zryczałtowane koszty w wysokości 20 % uzyskanego przychodu.

Ogólną zasadą w podatku dochodowym od osób fizycznych jest to, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów, chyba że wydatki te zostały wyraźnie wyłączone przez ustawodawcę spod pojęcia kosztów. Zasadą jest, że koszty przyjmowane są w wysokości udokumentowanej przez podatnika. Od zasady tej ustawodawca odstąpił w przypadku niektórych źródeł przychodów, określająć, że przy ustalaniu wysokości dochodu , od którego należ pobrać zaliczkę na podatek dochodowy, bierze się pod uwagę koszty zryczałtowane a nie rzeczywiście poniesione. Stanowi o tym art. 41 ust 1 cyt. ustawy, zgodnie z którym płatnicy (zleceniodawcy), którzy dokonują wypłaty należności osobom fizycznym, są obowiązani pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów, ustalone zgodnie z art.22 ust.9.

Porady prawne

Jeżeli podatnik przy wykonaniu umowy, poniósł koszty wyższe niż przewiduje norma procentowa i może to udowodnić, to zgodnie z treścią art. 22 ust. 10 w/w ustawy, koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych. Jednakże rozliczenie kosztów faktycznie poniesionych, może nastąpić dopiero w zeznaniu rocznym, złożonym przez podatnika.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika