W jaki sposób należy opodatkować ekwiwalent pieniężny za paczkę świąteczną, wypłacony z funduszu (...)

W jaki sposób należy opodatkować ekwiwalent pieniężny za paczkę świąteczną, wypłacony z funduszu świadczeń socjalnych osobie będącej pracownikiem, która równocześnie pobiera emeryturę?

Pytanie dotyczy opodatkowania ekwiwalentu pieniężnego za paczkę świąteczną, wypłaconego z funduszu świadczeń socjalnych osobie będącej pracownikiem, która równocześnie pobiera emeryturę. Z pisma wynika, że osoba ta przeszła na emeryturę z zakładu, w którym obecnie pracuje, zaś problem polega na ustaleniu, czy na gruncie podatkowym, świadczenie jest wypłacone tej osobie, jako emerytowi, czy pracownikowi?

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j. t. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm. dalej updof) wolne od podatku są świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych ? do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł. Z kolei pkt 67 tego ustępu, stanowi o zwolnieniu od podatku wartości rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych ? do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Porady prawne

W świetle powyższych przepisów, w tej sytuacji należy uznać, że ekwiwalent wypłacono pracownikowi, ponieważ pomiędzy stronami istnieje stosunek pracy. Nawiązanie stosunku pracy, w tym przypadku niweczy wystąpienie przesłanki określonej w art. 21 ust. 1 pkt 38), mówiącej o zwolnieniu z podatku świadczenia otrzymanego przez emeryta w związku z łączącym go poprzednio z zakładem pracy stosunkiem pracy, albowiem związek ten występuje w momencie przekazania świadczenia, zaś samo bycie emerytem jest niewystarczające, by zastosować zwolnienie. Wypłacony ekwiwalent pieniężny należy więc opodatkować, ponieważ nie korzysta on ze zwolniena, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 38) updof.

Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązujacym w dniu jej sporządzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika