Czy zachodzi obowiązek zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży w 2006 r. lokalu mieszkalnego (...)

Czy zachodzi obowiązek zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży w 2006 r. lokalu mieszkalnego w sytuacji, gdy podatniczka w 1982 r. nabyła na podstawie umowy darowizny udział w wysokości 1/2 w nieruchomości, a w 2005 r. w wyniku postępowania sądowego nastąpiło zniesienie współwłasności i podatniczka w ramach posiadanego udziału nabyła prawo własności lokalu mieszkalnego położonego w tej nieruchomości?

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że w roku 1982 na podstawie umowy darowizny, podatniczka nabyła udział w wys.frac12; w nieruchomości. Następnie w roku 2005 w wyniku postępowania sądowego nastąpiło zniesienie współwłasności i w ramach posiadanego udziału podatniczka nabyła prawo własności lokalu mieszkalnego w tej nieruchomości. Lokal ten sprzedała 26 kwietnia 2006 r. Zdaniem podatniczki, przychód uzyskany ze zbycia tego lokalu jest wolny od 10% podatku dochodowego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gnieźnie dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego we wniosku stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a) - c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.
W przedmiotowej sprawie nabycie udziału nieruchomości nastąpiło w roku 1982 w drodze darowizny. Z kolei w roku 2005 w wyniku zniesienia współwłasności, podatniczka nabyła w ramach posiadanego udziału prawo własności jednego lokalu mieszkalnego. Zniesienie współwłasności nie spowodowało zatem dodatkowego przysporzenia majątku, ponieważ nabyte prawo własności tego lokalu odzwierciedla dotychczasową wielkość udziału podatniczki w nieruchomości. Uzyskany przychód ze zbycie tego lokalu mieszkalnego jest więc przychodem zwolnionym od podatku dochodowego na podstawie przytoczonego art. 21 ust. 1 pkt 32 li. d cyt. ustawy.

Porady prawne

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika