Czy stanowi przychód z najmu wartość czynszowa lokalu, znajdującego się w wynajmowanej nieruchomości, (...)

Czy stanowi przychód z najmu wartość czynszowa lokalu, znajdującego się w wynajmowanej nieruchomości, używanego przez współwłaściciela nieruchomości na własne potrzeby?

Przychodem w myśl art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartosci pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Oznacza to, że określenia wysokości przychodu z najmu zaliczanego do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc najmu niestanowiącego pozarolniczej działalności gospodarczej, należy dokonywać w oparciu o postanowienia ww. art. 11 ustawy.
Podstawą generowania przychodów z tytułu najmu jest zawarcie pomiędzy stronami stosownej umowy. Strony umowy określają w niej wysokość czynszu. Czynsz ten stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym generuje przychód w rozumieniu podatkowym. Jednakże, aby powstał przychód po stronie wynajmującego muszą zaistnieć przesłanki określone w ww. art. 11 ustawy, czyli czynsz musi zostać otrzymany lub postawiony do dyspozycji wynajmującego.
Kosztami uzyskania przychodów z najmu są - co do zasady - wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia tych przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem do kosztów uzyskania podatnik może zaliczyć tylko wydatki, które łącznie spełniają następujące warunki:
- zostały faktycznie poniesione w celu uzyskania przychodu, tzn. pozostają w racjonalnym związku przyczynowo-skutkowym z przychodami osiąganymi z najmu,
- nie zostały wymienione w art. 23 ustawy.
Wydatki te powinny być odpwiednio udokumentowane.

Porady prawne

Reasumując, nie ustala się wartości czynszowej lokalu używanego używanego przez właściciela nieruchomości na własne potrzeby, jak również wydatki poniesione na utrzymanie przedmiotowego lokalu nie stanowią kosztów uzyskania przychodu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika