- czy do kosztów uzyskania przychodu z tytułu wniesienia do spółki z o.o. aportu w postaci środków (...)

- czy do kosztów uzyskania przychodu z tytułu wniesienia do spółki z o.o. aportu w postaci środków trwałych wykorzystywanych w działalności gospodarczej prowadzonej jako osoba fizyczna w formie firmy jednoosobowej , zaliczyć będzie można nie wykorzystaną część odpisów amortyzacyjnych- jakie skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych powstaną u wnoszącego aport,- od jakiej kwoty będzie liczona amortyzacja w/w środków trwałych w spółce z o.o.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika , że prowadzi Pan działalnośc gospodarczą jako osoba fizyczna i jednocześnie jest jedynym udziałowcem w spółce z o.o. .Ma Pan zamiar środki trwałe wykorzystywane w działalności gospodarczej prowadzonej jako osoba fizyczna wnieść do spółki z o.o. w formie aportu . Wyżej omawiane środki trwałe zostały już częściowo zamortyzowane .

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań Nowe Miasto mając na uwadze przepisy art.17 ust.1 pkt 9 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14 poz.176 z 2000 r. ze zm. ) wyjaśnia , że z tytułu objęcia udziałów w spółce mającej osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część , podatnik uzyskuje przychód z kapitałów pieniężnych

Porady prawne

W Pana przypadku objęcie dodatkowych udziałów w spółce z o.o. z tytułu wniesienia środków trwałych w formie aportu będzie skutkować osiągnięciem przychodów właśnie z tego żródła ( kapitały pieniężne ). Kosztem uzyskania tego przychodu zgodnie z art.22 ust.1 e w/c ustawy jest wartość początkowa przedmiotu wkładu ( wartość początkowa wniesionych aportem środków trwałych ) pomniejszona o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych ( z przedstawionego w piśmie rozliczenia jest to kwota w wys. 20.000,- zł ? niewykorzystana amortyzacja ).

Wyjaśnia się również , że zgodnie z art.16 g ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz.U. Nr 54 z 2000 r. poz.654 ze zm. ) za wartość początkową środków trwałych uważa się wartość nabytych w postaci wkładu niepieniężnego ( aportu )wniesionego do spółki z o.o. środków trwałych , ustaloną przez podatnika na dzień ich wniesienia nie wyższej jednak od ich wartości rynkowej .


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika